Česká bankovní asociace výrazně zvýšila odhady pro letošní růst ekonomiky. Zatímco ve své červencové prognóze očekávala, že HDP vzroste o 3,2 procenta, nyní svůj odhad přehodnotila na 4,3 procenta. "Překvapil nás nečekaně silný růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku i vývoj na trhu práce. Už dva roky slýcháme, že míra nezaměstnanosti nemá kam klesat, a ona přesto dál klesá," uvedla hlavní ekonomka ČBA Eva Zamrazilová.

Koruna zlomila další rekord, je nejsilnější za poslední čtyři roky. Sazby by mohly růst rychleji, než se dosud čekalo

S tím, jak firmy musí zvyšovat tempo růstu mezd, aby získaly nové zaměstnance a udržely si ty stávající, sílí i spotřeba domácností. Ta bude podle ČBA i nadále hlavním tahounem růstu ekonomiky, ale čím dál více se přidávají i další faktory. "Růst je široce založený, přispívají k němu všechny tři hlavní složky - spotřeba, investice i zahraniční obchod," řekl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. K oživení investic v podnikové sféře podle něj přispívá i zdražování práce. "Firmy se kvůli čím dál vyšším mzdovým požadavkům zaměstnanců budou postupně snažit nahrazovat pracovníky automatizací či robotizací," řekl Rožumberský. ČBA zároveň předpokládá, že firmy pod zahraniční kontrolou budou mít vyšší sklon k reinvestování zisku v české ekonomice. "Mnoho let byly zisky těchto firem rozdělovány v poměru jedna čtvrtina reinvestic a tři čtvrtiny dividend. Je možné, že zdražování práce tento poměr nakloní více k reinvesticím.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.