Šéf německé burzovní společnosti Deutsche Börse Carsten Kengeter (50) na konci roku odstoupí. Firma to oznámila po čtvrtečním mimořádném zasedání své dozorčí rady.

Kengeter čelí vyšetřování kvůli podezření, že se dopustil takzvaného insider tradingu, tedy zneužití důvěrných informací za účelem vlastního obohacení.

Německé státní zastupitelství Kengetera vyšetřuje už devět měsíců. Jádro sporu se točí kolem fúze Deutsche Börse a Londýnské akciové burzy (LSE).

Kengeter v prosinci 2015 nakoupil akcie Deutsche Börse za několik milionů eur, o dva měsíce později pak burza oznámila, že se hodlá spojit s LSE. To vedlo k růstu ceny jejich akcií.

Vyšetřovatelé se domnívají, že Kengeter akcie nakoupil s vědomím, že po oznámení fúze jejich cena vzroste. Plánované spojení s LSE byl jeho projekt, nakonec jej ale zablokovala Evropská komise. Kengeter odmítá, že zneužil důvěrné informace.

Kengeter měl ve funkci setrvat do března příštího roku. Jméno jeho nástupce zatím nebylo oznámeno.

Deutsche Börse chtěla těžit z příležitostí, které se naskýtají kvůli plánovanému odchodu Británie z Evropské unie. Kengeterova rezignace jí ale tyto přípravy zkomplikuje, poznamenala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru