"Čína otevírá svůj finanční sektor, ale pro nás jako dánskou firmu by bylo velmi složité tam uspět bez silného čínského partnera. A tím je teď pro nás Geely," říká v rozhovoru pro HN Kim Fournais, výkonný ředitel a spoluzakladatel Saxo Bank.

V Saxo Bank, která letos umístila svou centrálu pro střední a východní Evropu do Prahy, se v tomto roce stala zmíněná čínská automobilová společnost Geely Holding většinovým akcionářem. Na jaře napřed získala Geely 30procentní podíl a v říjnu jej navýšila na 51,5 procenta.

Podle agentury Reuters transakce, která ještě podléhá schválení regulatorních úřadů, vyšla čínskou společnost na více než 800 milionů dolarů. Novým akcionářem banky se před pár týdny stala také finská investiční společnost Sampo, která koupila necelých 20 procent akcií.

Od obou nových akcionářů a partnerů si Fournais, který nadále v bance drží čtvrtinový podíl, hodně slibuje. V rozhovoru pro HN se mimo jiné vyjádřil také k obnoveným úvahám o zavedení daně z finančních transakcí v EU.

Co očekáváte od partnerství s největším akcionářem Geely Holding a novým akcionářem, společností Sampo?

Obě firmy patří mezi velmi zkušené investory s profesionálním přístupem. Ve finančním sektoru je důležitá důvěra a stabilita. A právě to Sampo i Geely splňují. Navíc je přínosem, že každý z akcionářů pochází z jiné části světa. Geely je rychle rostoucí firma, kterou před třiceti lety založil Li Shufu a z nuly z ní vybudoval jednu z nejúžasnějších automotive společností na světě.

Před zhruba sedmi lety Geely koupilo Volvo a pro jednu z už tak úspěšných značek to je velmi přínosné partnerství. Také je Geely finančně velmi silná firma, která dokáže realizovat své plány a v Číně má silnou pozici. Čína otevírá svůj finanční sektor, ale pro nás jako dánskou firmu by bylo velmi složité tam uspět bez silného čínského partnera. A tím je teď pro nás Geely.

Co se týče firmy Sampo, jsem velmi pyšný, že jsou naším akcionářem. Patří velmi ostřílené investory a myslím, že je mnoho věcí, které se Saxo i já můžeme od nich, a také od Geely, přiučit.

Takže očekáváte, že vám Geely pomůže prorazit na čínském trhu? A není nevýhodou, že se jedná o investora z jiného odvětví?

Myslím, že podobnost mezi automobilovým průmyslem a naším předmětem podnikání je, že obě jsou velmi náročná na dodržování pravidel a také efektivitu. Geely je vysoce vyspělou technologickou firmou, která rozumí například tomu, jak dostat produkty k zákazníkům, rozumí regulacím, takže hodně věcí je podobných. A také si myslím, že je přínosné, pokud spolupracujete s někým, kdo pochází z jiného prostředí. Protože těžko můžete inovovat, pokud stále pracujete se stejnými lidmi. A myslím, že to může být ta hlavní věc, kterou nám spolupráce s Geely přinese.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.