Pražská firma Avast, která se řadí k největším výrobcům antivirových programů na světě, chystá vstup na londýnskou burzu. Tvrdí to agentura Reuters, která se odvolává na čtyři nezávislé zdroje. Podle nich si už hlavní akcionář Avastu, fond CVC Capital Partners, najal banku Rothschild, aby první veřejný úpis akcií (IPO) firmy připravila.

“Takový příběh nemohu komentovat,” řekl HN šéf Avastu Vince Steckler, který dříve potvrdil, že firma má o burzu zájem, ale že na ni nijak nespěchá. “Nyní je to tak, že žádný proces vedoucí k IPO nerozjíždíme. Možná k tomu dojde někdy v budoucnosti, teď to ovšem není na pořadu dne,” uváděl Steckler v květnu v rozhovoru pro HN.

Podle informací Reuters jsou ale nynější přípravy Avastu na spadnutí. V říjnu měla firma oslovit banku Rothschild, aby ji na IPO připravila, a k samotnému vstupu na burzu by prý mělo dojít už v první půlce příštího roku. První veřejný úpis akcií by mohl Avast ocenit až na čtyři miliardy dolarů (88 miliard korun). “Šlo by o největší technologické IPO v britské historii,” píše Reuters.

Antivirový výrobce, který je oficiálně nizozemskou firmou, loni utržil rekordních 714 milionů dolarů. Provozní zisk EBITDA dosáhl 353 milionů dolarů. Na výsledcích se projevilo spojení s konkurenčním brněnským AVG, k němuž došlo loni v červenci.

Avast Software v roce 1988 v Praze založili Eduard Kučera a Pavel Baudiš, kteří ho vlastní spolu s fondem CVC Capital Partners. Část akcií drží též zaměstnanci firmy. AVG vzniklo v Brně o tři roky později a u jeho vzniku stáli inženýři Jan Gritzbach a Tomáš Hofer. V roce 2012 AVG vstoupilo na newyorskou burzu NYSE, z té ji ale nový vlastník Avast začátkem letošního roku stáhl. Sám Avast už se o vstup na newyorskou burzu Nasdaq pokoušel v roce 2012. Svou žádost ale nakonec stáhl.