Mileniálové, tedy mladí lidé mezi 21 a 35 lety, se v představách o své kariéře a práci příliš neliší od svých rodičů a prarodičů.

Stejně jako u předchozích generací jen zhruba pětina lidí spatřuje hlavní smysl svého života v práci. Více než 47 procent mladých lidí je spokojených s prací, kterou vykonávají. V případě starší generace X (lidé mezi 36 a 55 lety) je spokojených více než 54 procent lidí. Ukazuje to výzkum společnosti Median, partnera konference Práce podle Ypsilon.

Více než 43 procent mladých i starších lidí v průzkumu shodně uvedlo, že jsou v práci ochotní dělat i stereotypní činnosti. 57 procent lidí z obou generací se shodlo i na tom, že jejich osobní život je pro ně vždy důležitější než práce.

Pro téměř 44 procent mileniálů je důležité mít dostatek volného času, v případě generace X (tedy lidí od 36 do 55 let) to je 39 procent.

Mladí lidé mají menší strach z nezaměstnanosti než jejich rodiče, stejně tak by jich chodilo méně do práce, pokud by nemuseli vydělávat žádné peníze.

Velký rozdíl mezi generacemi je v touze dostat se na kariérní vrchol. U mileniálů kladně odpovědělo více než 33 procent dotazovaných, v případě generace X to bylo jen necelých 22 procent a naopak více než 40 procent lidí z této generace se na svůj kariérní vrchol dostat nechce.

Práce musí dávat smysl

Pro mladé lidi je typický požadavek na práci, která jim musí dávat smysl. "Potřebuji mít dostatek tvůrčí svobody a ideálně cítit, že se kreativně vyčerpávám a neustále posouvám vpřed. Abych bez dlouhého rozmýšlení kývl na pracovní nabídku, musela by mi dávat smysl," říká známý jednadvacetiletý youtuber Karel "Kovy" Kovář, jeden z řečníků na konferenci Práce podle Ypsilon, kterou pořádá vydavatelství Economia. Pro youtubera je v práci důležité mít jistotu schopného a odpovědného týmu. "Raději bych si svou pozici vytvořil sám a byl spíše na volné noze než být někde zaměstnaný," dodává Kovář.

Podobně se vyjadřuje také mladý podnikatel a investor Lukáš Stibor, další z řečníků na uvedené konferenci. "Pracuji na vlastních společnostech, takže bych nemohl kývnout na žádnou novou nabídku. Obecně je ale pro mě důležité pracovat s inteligentními lidmi a dělat na něčem smysluplném, co vytváří dlouhodobou hodnotu," vysvětluje majitel bezpečnostního systému Angee a herní sociální sítě Gamee.

Pro bloggerku Terezu Salte, známou pod pseudonymem Tereza in Oslo, je důležité se v práci "posouvat dál".

"Chtěla bych cítit, že ve svojí roli můžu ve firmě něco změnit, že jsou mé nápady vyslechnuty a respektovány. Chci se učit novým věcem a mít volnost tvořit. Důležité pro mě také je, abych se v pracovním prostředí a v kolektivu cítila dobře," jmenuje Salte.

Důležitou roli pro ni hraje také dobrá dostupnost, možnost zdravě se stravovat a další sportovní a vzdělávací benefity. "Všechny tyto požadavky bych ale dokázala přehlédnout, pokud by pro mě práce byla zábava a neznamenala jen nutnost odsedět si v kanceláři potřebný počet hodin," uzavírá.

Na středeční konferenci Práce podle Ypsilon vystoupí řada zástupců firem i mladých lidí, aby sdíleli své názory a zkušenosti s tím, jak s mladými lidmi pracovat. Průběh akce sledujte pod hashtagem #pracepodleypsilon .