Americký konglomerát General Electric (GE) přišel po 37 letech o pozici největší průmyslové firmy ve Spojených státech podle tržní kapitalizace. Přispěl k tomu prudký pokles akcií v posledních dvou dnech. Jedničkou je nyní výrobce letadel Boeing, napsal server listu Financial Times.

Akcie GE za poslední dva dny klesly zhruba o 13 procent. Způsobilo to pondělní oznámení firmy, že sníží dividendu o 50 procent, a také varování, že její zisk v příštím roce může být jen poloviční ve srovnání s tím, co firma dosud očekávala. Některé investory zklamal i nový strategický plán představený v pondělí.

V úterý při uzavření obchodování na newyorské burze činila tržní kapitalizace firmy 155,2 miliardy dolarů (3,4 bilionu korun). Tržní kapitalizace Boeingu naproti tomu dosahovala 155,9 miliardy dolarů. General Electric si pozici největší průmyslové firmy v USA držela od roku 1980, kdy z této pozice sesadila automobilku General Motors.

Podle hodnoty podniku, kam se započítává také dluh firmy, je však GE stále jedničkou, protože má mnohem vyšší dluh než Boeing. Dluh průmyslové části GE, tedy bez finanční divize GE Capital, činil na konci září 83,8 miliardy dolarů, zatímco dluh Boeingu jen 10,8 miliardy dolarů.

Koncern General Electric pod vedením Jacka Welche v letech 1981 až 2001 rapidně rostl prostřednictvím akvizic. V jednu chvíli byl také největší americkou firmou podle tržní kapitalizace, než ho v roce 1999 překonal Microsoft. Welchův nástupce Jeff Immelt naopak firmu zbavil části aktivit, aby zrušil diverzifikovanou skupinu, kterou zdědil, a zlepšil výkon firmy. Ani jeho změny však nevedly ke zlepšení výkonu akcií. Za posledních deset let akcie GE oslabily o 53 procent. Akcie Boeingu naopak o 168 procent vzrostly.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru