Výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens vzrostly v prvních třech čtvrtletích meziročně výnosy o 6,1 procenta na 167,4 milionu eur (asi 4,29 miliardy korun). Pozitivně se projevil růst cen polymerů i komerční spuštění nové výrobní linky v Příměticích, uvedla firma v tiskové zprávě. Čistý zisk naopak klesl o 60 procent na 5,2 milionu eur (133 milionů korun). Společnost také oznámila, že chce přesunout sídlo z Lucemburska do Česka.

Mimořádnou valnou hromadu, jež by měla záměr představenstva schválit, chystá na 18. prosince. Na ní má být schválena i přeměna na akciovou společnost podle českého práva od příštího roku.

Znojemská textilka se závody ve Znojmě, v Bučovicích a v Egyptě poblíž Káhiry zažila na podzim vlastnické změny. V září koupila podíl ve firmě česká investiční společnost R2G Rohan od lucemburského fondu Wood Textiles. R2G Rohan Czech se v říjnu stal většinovým vlastníkem. Společnost uvedla, že přemístění sídla má zjednodušit a zracionalizovat organizační a nákladovou strukturu firmy.

Ještě před valnou hromadou skončí v pozici předsedy představenstva Marek Modecki. Představenstvo zároveň ve středu kooptovalo mezi své členy zástupce nového vlastníka R2G Rohan Czech Michala Smreka.

R2G Rohan Czech chce změnit dosavadní progresivní dividendovou politiku firmy, která každý rok vyplácela akcionářům více peněz za akcii. Zisk by měl zůstat ve firmě, aby se snížilo zadlužení, výplata dividend se má pozastavit a místo organického rozvoje plánuje fond spíše rozvoj pomocí akvizic.

Zatímco výnosy firmě rostou, EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) klesla o 9,1 procenta na 31 milionů eur (795 milionů korun). Meziroční pokles ukazatele EBITDA souvisel zejména s vlivem přenosového mechanismu, který měl loni vzhledem ke stabilním cenám polymerů mírný dopad, což je podle firmy do určité míry v kontrastu s rostoucí cenou polymerů a negativním dopadem přenosového mechanismu v tomto roce. Promítl se v tom například vliv přecenění opčního akciového plánu.

Nižší byl i provozní výsledek, který dosáhl za prvních devět měsíců 18,2 milionu eur, tedy o 17,2 procenta méně než ve stejném období roku 2016.

"Vývoj cen polymerů měl pozitivní vliv na výsledky hospodaření, a došlo tak k částečné eliminaci negativního dopadu přenosového mechanismu z prvního pololetí. S ohledem na dosažené výsledky za prvních devět měsíců letošního roku potvrzujeme naše očekávání celoročního ukazatele EBITDA v rozmezí 43,0 až 50,0 milionů eur," uvedl ve čtvrtek František Řezáč, generální ředitel a člen představenstva společnosti Pegas Nonwovens SA.

Firma podle něj uzavřela dohodu na dodání semikomerční linky pro výrobní závod ve Znojmě. Linka je založena na nové technologii, která by firmě měla otevřít cestu na nové trhy se zcela novými výrobky. Pokračuje i projekt v jižní Africe, který se dostává do realizační fáze poté, co firma dostala stavební povolení. Letos chce dělat hrubé terénní úpravy.

"Na ty bychom v lednu příštího roku chtěli navázat a začít s výstavbou závodu tak, abychom dodrželi stanovený časový harmonogram," uvedl Řezáč.

Pegas vyrábí netkané textilie pro stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Patří k předním evropským výrobcům a získává i další trhy na Blízkém východě a v Africe. Zaměstnává 570 lidí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru