Zpěvák Dan Bárta přišel s nápadem, díky němuž si milovníci přírody mohou zpestřit procházky kolem vody i trochou poznání. Vědci z Ostravské univerzity na základě jeho myšlenky vytvořili aplikaci Lovec vážek, která umožňuje rozpoznat druh vážky a dozvědět se zajímavosti z jejího života. Lidé mohou zároveň získaná data z daného místa odeslat s připojenou fotografií do databáze, a přispět tak k vědeckému výzkumu, který umožní zlepšit ochranu nejen vážek.

"Vážky jsou v aplikované ekologii velmi důležitým článkem. Jejich prostřednictvím můžeme indikovat i globální změny prostředí včetně klimatu. Dokážeme díky nim sledovat změny vodního i suchozemského prostředí pod vlivem člověka. Často jsou takzvanými deštníkovými druhy, což znamená, že jejich ochranou zajistíme ochranu řady dalších, třeba i nepříbuzných druhů," uvádí vedoucí katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a jeden z autorů aplikace Aleš Dolný.

Právě na katedře biologie a ekologie studuje tvůrce myšlenky Dan Bárta, který se zároveň výrazně angažuje ve vědě a výzkumu. V minulosti s kolegy vydal několik publikací, včetně knihy Vážky, která byla letos na literárním festivalu a veletrhu Svět knihy Praha oceněna jako nejlepší přírodovědná encyklopedie v Česku.

Na stejné katedře působí také další autor aplikace Stanislav Ožana, který zde studuje jako doktorand. "Tento způsob zapojení veřejnosti do výzkumu, takzvaná občanská věda, je nejlepší možností, jak rozšířit povědomí o ekologii nenásilnou formou skrz vlastní zájem člověka. V tom je tato aplikace geniální. Lidé se baví, dozvídají se nové informace a vědci díky tomu získávají cenná data," přibližuje Ožana.

Tým biologů aplikaci vyvíjel poslední dva roky a vedle nich se na její přípravě podíleli matematici z Ústavu pro výzkum a aplikaci fuzzy modelování a informatici z katedry informatiky a počítačů.

Zájemci si Lovce vážek mohou stáhnout zdarma na Google Play. Přibližně po měsíci od uvedení má více než 500 stažení. V budoucnu by aplikace měla být  dostupná i pro operační systém iOS. "I přesto, že jsme ji zveřejnili až na konci ‚vážkařské‘ sezony, uživatelé nám posílají záznamy a fotografie, někdy i z doby, kde ještě aplikace nebyla k dispozici. Je tak pro nás velmi pozitivní, že uživatelé jsou nakloněni myšlence spolupráce na reálném výzkumu tohoto unikátního řádu hmyzu," říká Ožana.

V následujícím roce by vědci chtěli aplikaci ještě zpřesnit, co se týče určování jednotlivých druhů, a nabídnout uživatelům větší množství informací a přívětivější uživatelské rozhraní. V budoucnu by navíc lidé mohli podobným způsobem poznávat třeba kobylky nebo žáby. "Náš tým nyní připravuje podklady pro další aplikace podobného charakteru. V příštích letech chceme uvést několik aplikací pro další skupiny živočichů, z řádu hmyzu například pro rovnokřídlé a z obratlovců třeba pro obojživelníky," uzavírá Ožana.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.