Americká automobilka Tesla se potýká s problémy při výrobě žádaného Modelu 3 a znovu oddaluje cíl pěti tisíc vyrobených vozů za týden. Tesla původně předpokládala, že cíle dosáhne do konce loňského roku. Již v listopadu však jeho dosažení posunula na závěr března a nyní jej oddálila až na konec června.

Za celé čtvrté čtvrtletí roku 2017 vyrobila pouze 2425 vozů Model 3, dodala jich 1550, což je mnohem méně, než doufala. Analytici podle serveru Quartz očekávali dodávky téměř tří tisíc vozů Model 3. V předchozím čtvrtletí, kdy výroba modelu započala, dodala pouze 222 vozů z plánovaných 1500.

Firma nicméně uvedla, že dosáhla "významného pokroku" při překonávání potíží s výrobou vozu Model 3. Automobilka nyní předpokládá, že do konce března produkce dosáhne zhruba 2500 vozů týdně, tedy poloviny z původního cíle. Poté, co automobilka oznámila, že opět nedosáhla stanovených cílů, reagovaly ve středu její akcie propadem až o 2 procenta.

Server Quartz konstatuje, že pokud chce Tesla dodržet své cíle, musí rapidně zvýšit výrobu a vyhnout se jakýmkoliv chybám v procesu, které jej jinak dramaticky zpomalí. A výrobu Modelu 3 doposud chyby provázely.

V listopadovém dopisu investorům šéf Tesly Elon Musk označil za hlavní příčinu zbrzdění produkce problémy se sestavováním baterií v továrně Gigafactory 1 v Nevadě. Část viny ale automobilka svalila na dodavatele. Americký Newsweek už na začátku roku upozornil, že se Tesla kvůli honbě za rychlejší výrobou riskantně rozhodla opustit některé postupy, které se při spouštění výroby nových modelů obvykle dodržují.

Z problémů automobilky podle Quartzu těží konkurenti, především americká automobilka General Motors se svým elektrickým modelem Chevrolet Bolt, jehož se v USA prodalo od zahájení výroby v prosinci 2016 přes 23 tisíc kusů a v únoru mají jeho prodeje vystoupat na 5 tisíc kusů měsíčně.

Elektromobil Model 3 je klíčový pro dlouhodobý úspěch automobilky, protože je jejím cenově nejdostupnějším vozem, který ji jako jediný může změnit v masového výrobce v době, kdy na trh s elektromobily vstupuje velké množství nových konkurentů, píše agentura Reuters.

Společnost Tesla, jejímž zakladatelem a generálním ředitelem je známý podnikatel Elon Musk, vyrábí rovněž elektromobily Model S a Model X. Dodávky těchto elektromobilů zákazníkům v loňském roce zvýšila o 33 procent na 103 312 vozů.

Zdroj: TESLA MOTORS