Společnost Google ze skupiny Alphabet Inc. obnoví v Číně po osmi letech svou mapovou službu. Společnost vytvořila čínskou verzi webu Google Maps a představila mapovou aplikaci pro čínské chytré telefony iPhone. Oznámil to v pondělí server Nikkei.

Když ale uživatelé použijí navigační funkci, jsou automaticky přesměrováni do aplikace společnosti AutoNavi, mapové služby ve vlastnictví čínského internetového gigantu Alibaba Group Holding. Obě aplikace jsou sice designově rozdílné, uživatelé však hlásí, že vycházejí z obdobných dat. To značí, že Google při svém návratu na čínský trh s firmou AutoNavi spolupracoval, píše Nikkei.

Načasování návratu Googlu podle serveru naznačuje změnu strategie Pekingu. Vláda sice zostřila postoj k internetu prostřednictvím zákona o kybernetické bezpečnosti, který vstoupil v platnost v červnu 2017, na druhou stranu má zájem na rozvíjení technologií umělé inteligence. Zdá se, že obě strany se rozhodly spolupracovat na tomto vývoji a neřešit sporné oblasti, jako je vyhledávač Googlu a platformy pro sdílení videí typu YouTube. Americká společnost v prosinci oznámila, že otevře centrum Google AI China pro výzkum umělé inteligence.

Mapová služba Googlu nebyla v Číně k dispozici od roku 2010, kdy ji společnost stáhla, protože odmítla pokračovat v autocenzuře výsledků svého vyhledávače.

Také jiné americké technologické firmy dospěly k závěru, že čínský trh je natolik velký, že ho nemohou ignorovat. To platí pro Apple a Amazon, které podmínky zákona o kybernetické bezpečnosti splnily například tím, že provoz datových center svěřily do rukou čínských firem. Na rozdíl od nich Facebook zastává názor, že čínské nároky na správu dat a autocenzuru ohrožují jeho renomé v USA a Evropě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru