Francouzská automobilka PSA Group loni zvýšila odbyt o 15,4 procenta. Silný růst na Blízkém východě a v Latinské Americe pomohl překonat obtíže v Británii a Číně, uvedla v pondělí firma. Výrobce vozů Peugeot a Citroën na celém světě prodal zhruba 3,63 milionu aut, a může se tak prokázat podobně solidními čísly jako jeho domácí konkurent Renault.

V Íránu firma díky zrušení mezinárodních sankcí prodala 444 600 aut, odbyt v Latinské Americe zvýšila o 12 procent. Bez započtení odbytu vozů automobilek Opel a Vauxhall, které PSA k 1. srpnu loňského roku převzala od amerického výrobce General Motors, se celosvětový prodej ale zvýšil jen o 2,6 procenta, poznamenala agentura DPA.

Silný růst skupina PSA zaznamenala i v Evropě, kde prodala o 23,2 procenta více automobilů. Celkem jich bylo 2,38 milionu, z toho 376 400 vozů Opel/Vauxhall.

PSA loni zvýšila podíl na všech důležitých trzích s výjimkou Británie. V Evropě se jí to podařilo poprvé od roku 2010, a to o 0,3 procentního bodu na 11,1 procenta.

Renault loni zvýšil prodej o 8,5 procenta na 3,76 milionu vozů. Pro výrobce značek Renault, Dacia nebo Lada jde o nový rekord.

PSA má výrobní aktivity i v České republice, kde společně s japonskou Toyotou provozuje kolínskou automobilku TPCA. Tento podnik předloni vyrobil přes 220 000 vozů. Za loňský rok však poprvé za čtyři roky očekává pokles produkce pod hranici 200 000 aut.