Jižní Korea zakázala používat anonymní bankovní účty k transakcím v digitálních měnách, aby zabránila jejich zneužívání ke kriminálním účelům, například k praní špinavých peněz či daňovým únikům. Hodnota bitcoinu v reakci dopoledne klesla z 11 tisíc dolarů (228 272 korun) na 10 177 dolarů, což je nejnižší úroveň za tři měsíce. Později ale začal ztrátu umazávat.
Země, která je po Japonsku a USA třetím největším světovým trhem kryptoměn, se tímto krokem přiblíží legislativě na ostatních trzích. Nové opatření má vstoupit v platnost příští týden.
Držitelé digitálních měn budou muset vést bankovní účet pod svým jménem a na domácím trhu kryptoměn nebudou smět obchodovat osoby mladší 19 let a cizinci, kteří nemají v zemi otevřen bankovní účet.
Později mohou být zavedena ještě přísnější opatření, Jižní Korea uvažuje o zákazu obchodů kryptoměnami. Ministerstvo financí se také snaží najít způsoby, jak zdanit obrovský trh. Růst bitcoinu o 1500 procent v loňském roce vyvolal v zemi značnou poptávku po digitálních měnách, přilákal k investování řady lidí včetně studentů a žen v domácnosti, a vyvolal obavy ze závislosti na hazardu. V Jižní Koreji se denně uskuteční až 20 procent všech transakcí s bitcoiny. S měnami se zde obchoduje s až 30procentní přirážkou. Z důvodu cenových výkyvů a absence regulace jsou investoři vystaveni velkému riziku.
Největší japonská kryptoměnová burza funguje už i na území EU. Zatím nabízí obchodování bitcoinu v eurech
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist