Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla meziročně o 5,1 procenta. Za celý loňský rok vzrostl HDP o 4,5 procenta. Ukázal to předběžný odhad Českého statistického úřadu. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím sice ekonomika zrychlila, analytici i centrální banka ale očekávali vyšší růst. Přesto Česko nyní patří k premiantům Evropské unie. Z 19 zemí osmadvacítky, které dosud zveřejnily data, se ve čtvrtém čtvrtletí dařilo lépe jen Rumunsku.

"Česká ekonomika si i v závěru loňského roku udržela velmi slušné tempo. Na první pohled sice menší, než předpokládal trh nebo ČNB, avšak i tak ho lze považovat za výborné," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek. "Rok 2017 byl pro českou ekonomiku příznivější, než se před dvanácti, nebo dokonce i před šesti měsíci, obecně předpokládalo," poznamenal ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Ekonomové sice shodně označují loňský růst HDP za silný, zároveň se ale shodují na tom, že letos už Česko podobný výsledek nezopakuje. "Česká ekonomika je na vrcholu růstu, v roce 2018 svoje tempo zpomalí" uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. Také hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč si myslí, že česká ekonomika už operuje na hranici svých možností. "Těžko nachází nové produkční kapacity, jež by umožnily další zrychlení růstu HDP. Patrné je to zejména na trhu práce, kde zaměstnavatelé mají již delší dobu problém najít vhodnou pracovní sílu v potřebném množství," řekl Jáč.

Za celý loňský rok HDP stoupl o 4,5 procenta. Posilování ekonomiky tak bylo výrazně vyšší než v roce 2016. Předloni totiž dosáhl celoroční růst HDP pouze 2,5 procenta. Na posílení tuzemského hospodářství za celý rok i za poslední čtvrtletí se podle statistiků podílela všechna odvětví domácí i zahraniční poptávky. "Česká ekonomika zaznamenala dynamický růst, který byl navíc i vyvážený," sdělil místopředseda ČSÚ Marek Rojíček. "Rostly mzdy i důchody, a domácnosti proto víc utrácely. Zvýšily se také investice. K hospodářskému růstu nejvíc přispěl průmysl, ale dařilo se i službám," doplnil. "Ke struktuře růstu v posledním loňském kvartálu zatím nemáme přesná data. Komentář ČSÚ zmiňuje rovnoměrné příspěvky všech složek poptávky a ze strany produkce vyzdvihuje hlavně průmysl. Některé dílčí indikátory nicméně ukazují na soukromou spotřebu a soukromé investice jako velké tahouny růstu," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podrobnější a přesnější data o struktuře a růstu HDP statistici zveřejní za dva týdny, předběžný odhad se tak může ještě změnit.

Srovnání tuzemského ekonomického růstu se zahraničím ukazuje, že Česko patří v rámci EU k premiantům. Statistická data ze čtvrté čtvrtletí zatím zveřejnilo 19 z 28 zemí unie, z nichž je na tom se sedmiprocentním meziročním růstem nejlépe Rumunsko. Následuje Česko s 5,1 procenta a Lotyško s Maďarskem s 4,8 procenta. Ze států, které dosud data neoznámily, by se českému tempu růstu mohly podle dat za třetí čtvrtletí přiblížit už jen Irsko, Malta a Slovinsko. Průměr všech zemí EU, které dosud čerstvá dat oznámily, činí 2,6 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist