Od dubna 2015 je předseda představenstva čínské CEFC Jie Ťien-ming poradcem prezidenta Miloše Zemana. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Jie je prezidentovým speciálním poradcem "pro Čínskou lidovou republiku pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje".
Hongkongský deník South China Morning Post napsal, že Jie Ťien-ming byl na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zadržen už 16. února letošního roku. Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář řekl, že takovou informaci nemá potvrzenou. Mluvčí Miloše Zemana redakci HN neodpovídal na dotazy.
Podle čínských investigativních novinářů patří Jie Ťien-ming k "nejtajemnějším čínským boháčům". Novináři zjistili, že Jie založil svoji první firmu v roce 1999. V letech 2002 až 2004 obchodoval spolu se svou manželkou Wu Li-čchiung s hygienickými potřebami, hasicími přístroji, výrobky ze dřeva a potravinami. V roce 2017 se stal politickým poradcem konzervativní pročínské Nové lidové strany v Hongkongu.
V roce 2016 ho americký magazín Fortune zařadil na druhé místo svého seznamu "40 pod 40", tedy 40 nejvlivnějších lidí světa mladších 40 let.
Jie Ťien-ming se narodil 5. června 1977 v Pchu-čchengu v provincii Fu-ťien. Čínské zdroje v minulosti uvedly, že je Jie Ťien-ming vnukem maršála Jie Ťien-linga, jenž se po smrti vůdce Mao Ce-tunga největší měrou zapříčinil o pád takzvaného Gangu čtyř, což byla skupina členů politbyra vedená vdovou po Maovi. Za dvouleté vlády tohoto uskupení se ještě zintenzivnil teror Maovy kulturní revoluce. Maršál Jie Ťien-ling se poté zařadil k vůdcům takzvané druhé generace. Podle listu Financial Times ale Jie v prohlášení pro česká média popřel, že je vnukem Jie Ťien-linga. Financial Times tvrdí, že loni v září se odhalily úzké vztahy Jie Ťien-minga s čínskou vojenskou rozvědkou.
CEFC je největší společností v Šanghaji, zaměstnává téměř 30 tisíc lidí
Skupina CEFC China Energy Company Limited působí především v energetice, financích a průmyslu. Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil Jie Ťien-ming v roce 2002 a nyní je předsedou představenstva společnosti.
Skupina CEFC je podle vlastních údajů největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Po celém světě zaměstnává téměř 30 000 lidí. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Česko.
Čínské úřady zadržely poradce týmu prezidenta Miloše Zemana a hlavní postavu skupiny CEFC Jie Ťien-minga
V Česku firma koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu či dvou pražských hotelů Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague a historické budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Koupila pražský administrativní komplex Florentinum a zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina. Posledním velkým podnikem je nákup menšinového podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel.
Loni v září CEFC uzavřela dohodu o koupi více než čtrnáctiprocentního podílu v ruské ropné společnosti Rosněfť za devět miliard dolarů. Zpráva o vyšetřování Jie Ťien-minga podle Reuters vyvolává otázky kolem dokončení dohody. Mluvčí Rosněfti dnes řekl, že firma o vyšetřování nic neví a že toto vyšetřování s Rosněftí nijak nesouvisí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist