Od dubna 2015 je předseda představenstva čínské CEFC Jie Ťien-ming poradcem prezidenta Miloše Zemana. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Jie je prezidentovým speciálním poradcem "pro Čínskou lidovou republiku pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje".

Hongkongský deník South China Morning Post napsal, že Jie Ťien-ming byl na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zadržen už 16. února letošního roku. Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář řekl, že takovou informaci nemá potvrzenou. Mluvčí Miloše Zemana redakci HN neodpovídal na dotazy.

Podle čínských investigativních novinářů patří Jie Ťien-ming k "nejtajemnějším čínským boháčům". Novináři zjistili, že Jie založil svoji první firmu v roce 1999. V letech 2002 až 2004 obchodoval spolu se svou manželkou Wu Li-čchiung s hygienickými potřebami, hasicími přístroji, výrobky ze dřeva a potravinami. V roce 2017 se stal politickým poradcem konzervativní pročínské Nové lidové strany v Hongkongu.

V roce 2016 ho americký magazín Fortune zařadil na druhé místo svého seznamu "40 pod 40", tedy 40 nejvlivnějších lidí světa mladších 40 let.

Jie Ťien-ming se narodil 5. června 1977 v Pchu-čchengu v provincii Fu-ťien. Čínské zdroje v minulosti uvedly, že je Jie Ťien-ming vnukem maršála Jie Ťien-linga, jenž se po smrti vůdce Mao Ce-tunga největší měrou zapříčinil o pád takzvaného Gangu čtyř, což byla skupina členů politbyra vedená vdovou po Maovi. Za dvouleté vlády tohoto uskupení se ještě zintenzivnil teror Maovy kulturní revoluce. Maršál Jie Ťien-ling se poté zařadil k vůdcům takzvané druhé generace. Podle listu Financial Times ale Jie v prohlášení pro česká média popřel, že je vnukem Jie Ťien-linga. Financial Times tvrdí, že loni v září se odhalily úzké vztahy Jie Ťien-minga s čínskou vojenskou rozvědkou.

CEFC je největší společností v Šanghaji, zaměstnává téměř 30 tisíc lidí

Skupina CEFC China Energy Company Limited působí především v energetice, financích a průmyslu. Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil Jie Ťien-ming v roce 2002 a nyní je předsedou představenstva společnosti.

Skupina CEFC je podle vlastních údajů největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Po celém světě zaměstnává téměř 30 000 lidí. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Česko.

V Česku firma koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu či dvou pražských hotelů Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague a historické budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Koupila pražský administrativní komplex Florentinum a zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina. Posledním velkým podnikem je nákup menšinového podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel.

Loni v září CEFC uzavřela dohodu o koupi více než čtrnáctiprocentního podílu v ruské ropné společnosti Rosněfť za devět miliard dolarů. Zpráva o vyšetřování Jie Ťien-minga podle Reuters vyvolává otázky kolem dokončení dohody. Mluvčí Rosněfti dnes řekl, že firma o vyšetřování nic neví a že toto vyšetřování s Rosněftí nijak nesouvisí.