Čínská skupina CEFC China Energy si v poslední době byla ochotna krátkodobě půjčovat peníze za mimořádně vysoké úroky, a to až ve výši 36 procent ročně. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Takový postup podle ní odráží problémy podniku s hotovostí v době, kdy se předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming dostal do centra pozornosti ze strany čínských úřadů.
Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si vybrala Českou republiku a Jie Ťien-ming se stal poradcem prezidenta Miloše Zemana. Začátkem března se dostaly na veřejnost informace, že Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality.
CEFC je od loňského března dohodnutá na převzetí polovičního podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou vlastní miliardáři Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič. Vedení skupiny ale v pondělí informovalo o tom, že z plánovaného obchodu v hodnotě více než 26 miliard korun možná sejde. A to v případě, že CEFC nevysvětlí současné ekonomické problémy a zároveň zatčení svého šéfa. CEFC pokládá požadavek J&T za oprávněný.
"Očekávání J&T FG považujeme za zcela legitimní, ale nebudeme s našimi partnery komunikovat cestou sdělovacích prostředků," reagovala CEFC.
Dohodnutý obchod zkomplikovalo už v lednu rozhodnutí ČNB, která odmítla vydat souhlas s transakcí. Číňané totiž podle centrální banky dostatečně neprokázali původ peněz. Firma se tehdy proti rozhodnutí odvolala.
Číňané teď drží v J&T podíl 9,9 procenta. Kromě toho vlastní v České republice nadpoloviční podíly ve fotbalové Slavii nebo ve výrobci nápojů Lobkowicz Group. CEFC investovala také do letecké společnosti Travel Service, strojíren Žďas a cestovní agentury Invia. Zároveň skoupila několik hotelů a nemovitostí v čele s kancelářským komplexem Florentinum na pražské Florenci.
Podle zdrojů agentury Reuters se CEFC již minimálně od druhé poloviny loňského roku snažila získat drahé krátkodobé půjčky od nebankovních společností. Začátkem ledna si CEFC vzala od firmy Bida Holding Group patnáctidenní úvěr v objemu jedné miliardy jüanů (3,3 miliardy korun) s úrokovou sazbou odpovídající 36 procentům ročně, uvedl jeden ze zdrojů.
Podle dalších zdrojů se CEFC zajímala rovněž o drahé úvěry od firem Shenzhen Qianhai Everbright Financial Holding Investment Management, Wanxiang Trust a Bohai International Trust. Ty jí však peníze nepůjčily, a to z různých důvodů, včetně obav ohledně likvidity a nejasné vlastnické struktury CEFC.
"Placení mimořádně vysokých úrokových sazeb je známkou intenzivní potřeby hotovosti," uvedl analytik Andrew Collier ze společnosti Orient Capital Research. "Peking zjevně tlačí CEFC k tomu, aby se rychle snažila získat finanční prostředky ke snížení dluhu nebo ke splacení pohledávek určitým věřitelům, například bankám vlastněným státem," dodal.
Podle jednoho ze zdrojů "CEFC nemá žádnou hotovost a spoléhá se pouze na peníze zvenčí", aby udržela své aktivity v chodu. "Otázkou zůstává, jakým způsobem všechny tyto dluhy splatí," upozornil zdroj. CEFC informace o drahých půjčkách označila za "nesprávné", uvádí Reuters.
Podle finanční zprávy za první polovinu loňského roku, poskytnuté držitelům dluhopisů, by měla firma do konce první poloviny letošního roku splatit krátkodobé půjčky v hodnotě kolem 44 miliard jüanů (zhruba 144 miliard korun). Celkové zadlužení CEFC na konci loňského června dosahovalo 111 miliard jüanů, zatímco aktiva podniku činila 169 miliard jüanů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist