Aktualizace: Americký prezident Donald Trump vydal v pondělí 12. 3. příkaz, který znemožňuje společnosti Broadcom akvizici Qualcommu, jenž sídlí v Kalifornii. Své rozhodnutí Trump odůvodnil bezpečnostními riziky. Americká komise pro zahraniční investice seznala, že by akvizice oslabila vedoucí pozici Qualcommu v oblasti 5G sítí a umožnila by čínskému Huaweii získat dominantní pozici na trhu. Kvůli tlaku americké vlády už ustoupili v lednu tamní mobilní operátoři od plánovaného prodeje telefonů Huawei. Oficiálním důvodem byla také údajná bezpečnostní rizika.
Původní text: Intel podle informací deníku The Wall Street Journal jedná s finančními poradci o možnosti odkoupit společnost Broadcom v případě, že se jí podaří koupit Qualcomm. Ten je největším výrobcem čipů pro mobilní telefony a s Intelem soupeří o dodávky čipů pro Apple.
Spojením Broadcomu a Qualcommu byl získal Intel nebezpečného konkurenta v řadě oblastí, kam se snaží proniknout nebo kde již působí. Jednou z nich jsou čipy pro Apple. Intel vnímá spojení jako hrozbu i přesto, že Apple údajně plánuje spolupráci s Qualcommem omezit. Jedním z důvodů jsou finanční úspory. Díky nižším cenám čipů od Intelu může Apple podle analytiků banky Nomura ušetřit ročně až 100 milionů dolarů. Jako hlavní důvod ochlazení vztahů s Qualcommem se jeví soudní spory o licenční poplatky.
Qualcomm požaduje od Applu platby za licenční poplatky ke svým patentům. Apple tyto platby zastavil, protože Qualcomm vyžadoval příliš vysoké částky neodpovídající pravidlům pro patenty k technologiím, které jsou součástí průmyslových standardů. Apple proti Qualcommu podal žalobu požadující náhradu škod ve výši 1 miliardy dolarů.
Qualcomm kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže potrestala Evropská komise (EK) a vyšetřování zahájili regulátoři v několika dalších zemí včetně USA. Podle EK Qualcomm zaplatil Applu miliardy dolarů, aby vytěsnil jiné dodavatele. Nařídila proto Qualcommu zaplatit pokutu ve výši 977 milionů eur. Téměř miliardovou pokutu má Qualcomm zaplatit také v Jižní Koreji.
I přes právní potíže je Qualcomm dominantní hráč na trhu mobilních čipů a jeho posílení po akvizici Broadcomem by mohlo být pro Intel problematické. Největší výrobce čipů pro osobní počítače bojuje se zmenšováním trhu notebooků. Qualcomm navíc začne letos dodávat procesory i výrobcům laptopů. Notebooky s čipy od Qualcommu slibují až dvacetihodinovou výdrž baterie. Úspěch těchto zařízení by mohl dále poškodit finanční zájmy Intelu.
Akvizice Qualcommu ze strany Broadcomu i potenciální převzetí výsledné společnosti ze strany Intelu by se řadila mezi největší akvizice historie. Broadcom nabízí za Qualcomm až 117 miliard dolarů. Samotný Broadcom má hodnotu 109 miliard dolarů. Na převzetí Qualcommu získal příslib obří půjčky. Do plánované akvizice se ale vložila vláda USA, která požádala Qualcomm o odložení valné hromady akcionářů o 30 dní.
Američané se údajně obávají, že by Broadcom mohl části Qualcommu odprodat do Číny, a oslabit tak americkou pozici v síťových technologiích v okamžiku, kdy na trh přichází nová generace mobilních sítí označovaná jako 5G.
Akvizice Qualcommu i případné převzetí Broadcomu Intelem bude v každém případě muset projít
schválením regulačními orgány.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist