Společnosti se ve druhém čtvrtletí hodlají dále aktivně ucházet o nové zaměstnance, ačkoliv jsou na pracovním trhu téměř rozebraní. Proti předchozímu kvartálu však intenzita jejich námluv trochu oslabí.

Najímat nové lidi chce sedm procent ze 750 oslovených zaměstnavatelů, pět procent naopak plánuje propouštění, ostatní žádné změny v počtu pracovníků nepředpokládají.

Čistý index práce tak na druhé čtvrtletí dosahuje hodnoty dvou procent, zjistila v průzkumu náborová firma ManpowerGroup. V předchozím kvartále to bylo o procentní bod více. Oslabení tempa náborových aktivit souvisí s tím, že Česko má nejnižší nezaměstnanost v Evropě a počet nabízených volných míst se téměř shoduje s počtem nezaměstnaných.

Firmy však díky jednomu z nejrychleji rostoucích hospodářství v EU potřebují stále nové lidi. Napětí mezi omezeným počtem pracovníků a potřebou najímat další se však neprojevuje ve všech sektorech ekonomiky stejně. 

"Dochází k poklesu náborových aktivit ve výrobě, logistice. Naproti tomu vidíme zrychlování náborů v sektoru služeb. Prognóza sice ukazuje na mírný pokles celkového tempa náboru ve srovnání s předchozím čtvrtletím a rokem, ale dobrou zprávou je, že 40 procent velkých společností plánuje zvýšit počet zaměstnanců," komentuje čísla z výzkumu Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Aktuálně je podle ní největší poptávka po kvalifikované a zároveň nekvalifikované pracovní síle. "Naopak převis uchazečů nad poptávkou zaměstnavatelů je na středně kvalifikovaných pozicích v administrativě," doplnila.

Velikost podniku rozhoduje o tom, jak moc potřebují nové pracovníky sehnat. Velké společnosti nad 250 zaměstnanců hlásí nejsilnější náborové plány, 40 procent podniků bude nabírat a jen dvě procenta propouštět, čistý index práce tak dosahuje 38 procent. Střední podniky předpokládají náborové plány s indexem 16 procent a malé podniky s indexem dvanáct procent. Zaměstnavatelé v mikropodnicích hlásí mírný optimismus s hodnotou indexu jedno procento.

Odvětví ekonomiky pak rozhoduje o tom, zda konkrétní podnik bude nabírat, či propouštět. Polovina sektorů totiž plánuje snižovat stavy. Nejvíce hodlá redukovat stavy zaměstnanců doprava, zpracovatelský průmysl a těžba nerostných surovin. Navyšovat počty pracovníků hodlají nejvíce sektory ubytování a stravování spolu s finančním sektorem.

Z hlediska regionů hodlají nabírat nejvíce společnosti v Čechách (+3 %) a v Praze (+2 %), Morava hlásí nárůst indexu o jedno procento.

V globálním pohledu má Česká republika jedny z nejnižších náborových ambic, což je dáno právě jejím napjatým pracovním trhem. Čistý index práce dosahuje v mezinárodním srovnání úrovně jednoho procenta (mezinárodní porovnání pracuje s očištěnými daty), stejně jako Švýcarsko. Pod nimi je už jen Itálie, kde o jedno procento více společností hodlá propouštět než nabírat, index je tak záporný.

Index trhu práce (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Čistý index trhu práce ve druhém čtvrtletí 

Očekávání na trhu práce ve druhém čtvrtletí

Zdroj: ManpowerGroup