Mezinárodní daňové aféry Panama papers, Paradise papers a Lux leaks rozhýbaly bruselskou mašinerii k boji proti daňovým optimalizacím, přelévání zisků a agresivnímu daňovému plánování. Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a celní unii Pierre Moscovici ve středu představí návrh směrnice na "spravedlivější" zdanění digitální ekonomiky. Ten by měl podle něj zahrnovat úpravu definice stálé provozovny tak, aby zahrnovala také digitální přítomnost firem na území členských států.

"Kvůli svému stáří nejsou naše daňové systémy uzpůsobeny pro internetovou ekonomiku, ve které lze vytvářet hodnoty bez fyzické přítomnosti. Proto musíme vynalézt systém, který dokáže rozpoznat tvorbu hodnot a digitální přítomnost bez fyzické přítomnosti. O tom v zásadě bude náš daňový návrh," řekl minulý týden Moscovici.

Součástí středečního návrhu by podle informací listu Financial Times měla být také dočasná daň z hrubých tržeb ve výši tří procent, kterou by digitální společnosti platily přímo v zemi, kde poskytují služby prostřednictvím digitálních platforem. Celkový dopad této daně na rozpočty evropských zemí by měl být podle odhadů komise 4,8 miliardy eur ročně navíc, tvrdí Financial Times.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se