Za odeslání 10 eur (250 korun) do jiné banky zaplatí někteří Bulhaři poplatek i 24 eur (600 korun). V Česku je poplatek u některých bank až 250 korun. Evropská komise chce proto "astronomické" poplatky zrušit a pomoct tak přeshraničnímu byznysu. Poplatky za převod eur pro země mimo eurozónu by tak měly být nově stejné jako vnitrostátní poplatky za finanční transakce. Návrh představil místopředseda komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis s tím, že lidé a firmy v zemích unie mimo eurozónu tak získají stejné podmínky jako občané těch zemí unie, kde se eurem platí.

Uvnitř eurozóny spotřebitelé a podniky platí velmi nízké poplatky za přeshraniční platby v eurech v důsledku nařízení o přeshraničních platbách už z roku 2001. Podle stávajících pravidel není v transakcích v eurech uvnitř nebo s jiným členským státem eurozóny žádný rozdíl, pokud je provádí rezident nebo podnik z eurozóny. Středeční návrh komise tato pravidla srovnává pro všechny členské země bloku. Podniky a spotřebitelé mimo eurozónu by mohli díky změně každý rok ušetřit odhadem miliardu eur.

Poplatky za přeshraniční převod eur v EU.

Podle návrhu mají být také poplatky účtované za přeshraniční platby v eurech stejné jako poplatky za obdobné domácí platby v místní měně. Podle komise tak klesnou na pouhých několik eur nebo dokonce centů. Podle EK to bude výrazná změna, neboť poplatky za obyčejný převod momentálně v některých členských státech mimo eurozónu mohou být "astronomické", komise uvádí až 24 eur (600 korun) za převod 10 eur (250 korun).

"Všichni Evropané budou moci převádět peníze v eurech do jiné země EU za cenu, kterou platí za domácí transakce. Také přepočet při platbě kartou v zemi, kde platí jiná měna, bude díky středečnímu návrhu pro spotřebitele naprosto transparentní," uvedl Dombrovskis.  

Evropská  komise navrhuje, aby mohl zákazník před zaplacením kartou či výběrem z automatu porovnat různé způsoby přepočtu a vybrat si. Dosud se systém při platbě kartou pouze ptá, jestli má cenu strhnout v eurech či v domácí měně, přičemž není vidět, na kterém způsobu bude zákazník případně tratit. 

Vysoké poplatky jsou podle komise překážkou na jednotném trhu. Omezují totiž výrazně přeshraniční aktivity, jako jsou nákupy zboží a služeb ze zemí s jinou měnou, a to pro domácnosti i pro firmy, hlavně ty malé a střední.

O návrhu budou nyní jednat členské státy EU a europarlament.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist