Desítky tisíc Čechů o víkendu obují holínky, natáhnou rukavice a s pytlemi na odpadky vyrazí uklízet své okolí. V sobotu 7. dubna se koná celorepubliková akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Její organizátoři se snaží zapojit veřejnost do mapování, uklízení a prevence vzniku nepořádku a černých skládek. Vloni se kampaně zúčastnilo na 96 tisíc dobrovolníků, kteří sesbírali přes 1500 tun odpadu.

"Letos máme zaregistrovaných už 2400 úklidů. Podle našich odhadů bychom tak v sobotu mohli přesáhnout hranici 100 tisíc účastníků, ke které jsme se loni přiblížili za celý rok akcí," uvádí Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody, který akci pořádá se spolkem Ukliďme Česko.

Uklízet nepořádek v přírodě, městech či obcích vyrážejí vedle jednotlivců i školy, neziskové organizace či firmy. Letos se zapojí například zaměstnanci Komerční banky, Škody Auto, společnosti Saint-Gobain nebo Nadačního fondu Veolia, kteří jsou zároveň partnery akce.

Zájemci mohou buď sami zorganizovat úklid, nebo se jej zúčastnit jako dobrovolníci. Zaregistrovat se mohou na webových stránkách projektu, kde mají možnost nahlásit svou akci nejen na sobotu, ale i na jiný termín. "Snažíme se organizátorům místních úklidů co nejvíce ulehčit práci a podpořit je nejen radami, mediální kampaní, ale i materiálně, především zajištěním balíčků s pytli a rukavicemi pro dobrovolníky," přibližuje Landová.

Patronkou letošního ročníku se stala biatlonistka a sportovkyně roku 2017 Gabriela Koukalová. "Při tisícovkách naběhaných tréninkových kilometrů se pohybuji převážně v přírodě. Sníh sice většinu nepořádku milosrdně zakrývá, ale přesto je odpadků v lese víc, než je zdrávo, a občas nám i komplikují přípravu. Není výjimkou, když při jízdě ve stopě vytáhnu na hůlce třeba PET lahev nebo jiný předmět, který nemá v lese co dělat. Proto jsem sama už dříve odpadky ze stopy sbírala a nyní se rozhodla podpořit tuto akci," říká Koukalová.

Součástí akce Ukliďme svět, ukliďme Česko jsou i úklidy na více než dvacítce českých řek. Naplavený nepořádek po jarním tání dobrovolníci čistí jak ze břehu, tak z lodi. "Do těchto úklidů se často zapojují například rybáři a při jejich organizaci pomáhají také dobrovolní hasiči," popisuje organizátorka Kateřina Landová.

Další velká úklidová akce se uskuteční v sobotu 15. září, kdy se Česko přidá k celosvětovému úklidovému dni World Cleanup Day. Vedle úklidu se veřejnost může také celoročně zapojit do mapování černých skládek, ke kterému slouží ekologický projekt ZmapujTo.cz. Jeho prostřednictvím mohou lidé nahlásit skládky pomocí mobilní aplikace nebo webového formuláře. Zmapované skládky se objeví v interaktivní mapě a dotčené obce mají možnost zaslané informace využít k řešení nahlášeného problému.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se