Akcie společnosti Facebook vzešly z dvoudenního "grilování" Marka Zuckerberga v americkém Kongresu kvůli bezpečnosti dat uživatelů posíleny. V úterý si po slyšení v Senátu připsaly 4,5 procenta, což byl největší nárůst za poslední dva roky. Ve středu pak posílily o necelé procento na 166,32 dolaru poté, co 33letý miliardář čelil dotazům členů výboru Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod.
Zuckerberg se vyhnul před kongresmany větším přešlapům, také díky tomu, že postarší politici v mnoha případech tématu byznysmodelů technologických firem a sociálních sítí nerozumí. Tržní hodnota firmy tak za dva dny vzrostla zhruba o 25 miliard na 484 miliard amerických dolarů.
V předchozích týdnech přitom prošly akcie Facebooku propadem o víc než 15 procent poté, co v polovině března vyšlo najevo, že britská analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů sociální sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.
Koncem března dokonce akcie sociální sítě zažily nejhorší týdenní výkon od července 2012, což bylo zhruba dva měsíce poté, co firma vstoupila na burzu. Investoři se zbavovali cenných papírů z obav, že skandál bude mít za výsledek nové regulace, které by se negativně podepsaly na ziskovosti firmy.
Obchodní model Facebooku spočívá v tom, že sbírá o svých uživatelích, kterých má přes dvě miliardy, velké množství osobních informací. Díky tomu mohou inzerenti lépe zacílit své reklamní kampaně. Příjmy z inzerce dělají takřka sto procent tržeb Facebooku. Ty za loňský rok dosáhly 40 miliard dolarů. Čistý zisk vylétl meziročně o 56 procent na téměř 16 miliard dolarů.
Údaje téměř každého na Facebooku mohli zneužít sběrači dat, oznámila sama sociální síť. V reakci zablokovala některé funkce
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist