Investiční skupina Penta plánuje vstoupit se svým lékárenským byznysem do Číny. Ta je druhým největším trhem po USA a je v ní 400 tisíc lékáren.

"Máme vytvořený tým, bude to mix budování lékáren na zelené louce a nákupů několika firem," řekl spoluzakladatel Penty Marek Dospiva.

Lékárny Dr. Max jsou v současnosti největším projektem Penty. Jejich roční tržby se po plánovaných akvizicích mají pohybovat okolo 60 miliard korun

"Dr. Max už je globální firma, což dokazuje i to, že jsme poprvé dosáhli jednání s farmaceutickými firmami o cenách léků a dalšího zboží pro celou síť. Na to tyto firmy přistoupí jen v případě, kdy proti nim stojí velký hráč, jinak vyjednávají ceny po jednotlivých zemích," řekl spoluzakladatel Penty Jaroslav Haščák.

Penta se do Číny chystá, přestože několik českých podnikatelů takového kroku později litovalo, mezi nimi je i současný premiér v demisi Andrej Babiš.

"Samozřejmě jsme si vědomi rizika, že se spálíme. Ale s Číňany pravidelně jednáme, víme, co při jednáních zkouší, a máme z Číny i vlastní osobní zkušenost," popisuje Dospiva.

"Když se ale podíváte na to, jak čínské lékárny vypadají, jsou 10 až 15 let za evropskými," vysvětluje Haščák.

"Chceme se zaměřit na oblast Šanghaje a jižních provincií, ale bude to běh na dlouhou trať a potrvá zhruba pět let, než budeme mít první úspěchy," dodává.

Dospiva s Haščákem v Pekingu v letech 1990 a 1991 studovali, první peníze po sametové revoluci vydělali na dovozu oblečení.

Před pár lety Penta prodala čínské skupině CEFC kancelářskou budovu Florentinum, zároveň se podle řady spekulací spolu s CEFC ucházela o koupi televize Nova. Jednání se ale měla zastavit i kvůli problémům CEFC, jejichž výsledkem je, že původně soukromá firma bude částečně zestátněna.

Dobré výsledky a expanze

Loňský rok se pro Pentu nesl ve znamení expanze na jih a jihovýchod Evropy. Za miliardy přikupovala lékárny – vstoupila do Rumunska, Srbska a Itálie.

Skrze svůj další projekt, sázkovou společnost Fortuna, ovládla konkurenční firmu Hattrick a tím získala post jedničky v Rumunsku, dvojky v Chorvatsku a vstoupila do Španělska. Stoprocentní podíl v Hattricku vyšel na 85 milionů eur a dalších 50 milionů Fortuna zaplatí, když se firmě bude dařit.

Penta ve středu oznámila, že loni měla druhé nejlepší výsledky v historii. Tržby firem držených Pentou činily 178 miliard korun, čistý zisk pak 6,22 miliardy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist