Časopis Týden loni v červenci přinesl sérii reportážních fotografií ze zahajovacího večera na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. V záplavě VIP osobností všeho druhu na jednom ze snímků se svými partnerkami zapózovali i tři významní muži českého byznysu a politiky: mediální magnát Jaromír Soukup, olomoucký majitel banky Creditas a Grandhotelu Pupp Pavel Hubáček společně s místopředsedou Babišova hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem.

Mohlo by jít o náhodné zdvořilostní setkání, jakých se na festivalu odehraje každoročně nepočítaně, Soukupův Týden ale ve stejném vydání přinesl v jiné rubrice tu samou trojici (šestici) ještě jednou. Tentokrát zachycenou v daleko uvolněnější a méně formální atmosféře. Při odpoledním dýchánku u vína na Světovém poháru v parkurovém skákání v Olomouci. Tato sportovní a společenská akce se uskutečnila týden před startem karlovarské filmové přehlídky.

Obě fotografie tak celkem výmluvně dosvědčují úzké obchodní a finanční vazby mezi Soukupem a Hubáčkem, o nichž se v byznysových kruzích hovoří už delší dobu, stejně jako vazby mezi Hubáčkem a Faltýnkem. A ty jsou pro tuto chvíli podstatnější. Právě Hubáček s Faltýnkem totiž hrají velmi významnou roli v kauze kolem společnosti ČD – Telematika majoritně ovládané Českými drahami, která teď vstupuje do závěrečné fáze. V té by stát měl firmu stoprocentně ovládnout, nejspíše pod hlavičkou státní Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Je to právě olomoucký miliardář Hubáček, majitel skupiny Unicapital, kdo dnes v telekomunikační firmě drží důležitý minoritní podíl (29 % akcií), jejž stát nezbytně potřebuje vykoupit. Na prodeji by byznysmen z Hané mohl vydělat stovky milionů korun.

Lidé blízcí Faltýnkovi ve firmě ČD – Telematika

Pavel Hubáček
Byznysmen z Olomouce, majitel skupiny Unicapital. Od roku 2016 minoritní akcionář ve firmě ČD – Telematika. Mimo jiné také majitel banky (dříve záložny) Creditas, karlovarského Grandhotelu Pupp, několika administrativních center, zemědělských podniků a sítě zdravotnických zařízení Alzheimercentrum.

Milan Feranec
Politik z Olomouce. Nyní poslanec za hnutí ANO, zároveň šéf dozorčí rady Českých drah a firmy ČD – Telematika. Dříve i náměstek ministra dopravy. S Jaroslavem Faltýnkem v minulosti mnoho let pracoval ve skupině Tchecomalt Group a v Agrofertu Andreje Babiše.

Květoslav Hlína
Advokát z Přerova, dříve pracující pro Babišovu skupinu Agrofert. Po nástupu hnutí ANO získal zakázky od státních subjektů v resortu dopravy, včetně ČD – Telematiky. Má řadu kontraktů i od pražského dopravního podniku. V Hlínově kanceláři dříve pracovala i manželka poslance Ferance. Právě tato kancelář měla pro České dráhy zpracovat nabídku na odkoupení akcií ČD – Telematiky od firmy Dial Telecom za cenu 405 milionů korun (nabídku ale přeplatila firma Pavla Hubáčka).

Martin Gillar
Jako advokátní koncipient dříve pracoval v kanceláři Květoslava Hlíny. V minulých letech byl místopředsedou představenstva firmy ČD – Telematika, nyní je šéfem pražského dopravního podniku.

Tomáš Drmola
Manažer z Prostějova. Od roku 2014 náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku. Člen dozorčí rady ČD – Telematiky.  

Sotva by se k akciím vůbec dostal, kdyby mu to svou liknavostí v minulých letech neumožnili "Faltýnkovi lidé". Prvořadou odpovědnost nese bývalý náměstek ministra dopravy a nadále šéf dozorčí rady Českých drah a ČD – Telematiky Milan Feranec, Faltýnkův blízký přítel z Olomouce, zároveň letitý kolega z firem Tchecomalt Group a Agrofert.

"Nic o tom nevím a fabulace mě nezajímají. Obraťte se prosím na kompetentní osoby z resortu dopravy," odmítl žádost HN o rozhovor na téma ČD – Telematika sám Faltýnek. Přitom právě s jeho jménem je dění v této společnosti, stejně jako v dalších firmách ze skupiny Českých drah, spojováno už několik let. Přesně od ledna 2014, kdy hnutí ANO ovládlo ministerstvo dopravy a Faltýnek si do resortu prosadil několik "svých" lidí.

Dva neúspěšné pokusy, teď přijde třetí

Jak už popsaly Hospodářské noviny, stát několik let usiluje o to, aby se stal výlučným vlastníkem telekomunikační firmy ČD – Telematika, která disponuje po firmě O2 (respektive po sesterské firmě Cetin) druhou nejrozsáhlejší sítí optických kabelů. Záměrem je udělat z této společnosti operátora, který bude poskytovat služby celé státní správě.

Majoritu (69 % akcií) teď drží České dráhy, ty měly už v červnu 2014 možnost odkoupit třetinový podíl za 198 milionů korun od podnikatele Davida Knopa-Kostky. Nechaly se však překvapivě předběhnout společností Dial Telecom, která podíl získala a držela jej do roku 2016.

Tehdy se Dial Telecom rozhodl také prodat, ovšem České dráhy si i napodruhé nechaly akcie "vyfouknout". Koupil je již zmíněný olomoucký byznysmen Pavel Hubáček blízký Jaroslavu Faltýnkovi. Svou novou firmu UNI Telematika založil těsně před transakcí. Cena se podle dobových zpráv v médiích měla pohybovat v rozmezí 400 až 600 milionů korun.

Nyní se České dráhy rozhodly ČD – Telematiky zbavit, přičemž kupcem akcií se má údajně stát Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Záměr podporuje i ministr dopravy Dan Ťok. Stát by se pod novým majitelem měl napotřetí pokusit získat podíl, který momentálně drží Hubáček. Údajně se již v této věci uskutečnilo "oťukávací jednání", kdy měl olomoucký podnikatel vyjádřit ochotu prodat.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru