Celkem 440 tisíc eur (13,2 milionu korun) zaplatil nový majitel za banskoštiavnický zlatník z roku 1878. Vyvolávací cena byla 330 tisíc eur. Mince o váze šesti a půl dukátu byla součástí sbírky mincí a medailí z doby vlády císaře Františka Josefa I., která se v pátek dražila v prostorách hotelu Mandarin Oriental v Praze. 

Sbírka mapující éru panovníka od nástupu na trůn v roce 1848 až do jeho smrti roku 1916 je největší sbírkou z tohoto období na světě a tomu odpovídal i zájem investorů. Celkem bylo k mání 635 položek, z nichž nejvzácnější byl právě banskoštiavnický zlatník, o kterém se spekulovalo, že by mohl překonat český rekord v hodnotě vydražené mince. Ten drží svatováclavský desetidukát z roku 1937, který byl loni prodán v dražbě za 17 milionů korun. Rekord ale nakonec zůstal nepřekonán.

Celková hodnota všech vydražených mincí při aukci unikátní sbírky dosáhla 114 milionů korun.

"Neexistuje na světě žádná jiná takto rozsáhlá a ucelená sbírka vzácných mincí a medailí s císařem Františkem Josefem. Do dražby šly kusy, které se v aukcích neobjevily několik desítek let," komentoval aukci Elizej Macho z pořádajícího aukčního domu Macho & Chlapovič.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se