Finská vláda se rozhodla nepokračovat po roce 2018 ve zkušebním programu základního příjmu, v jehož rámci dostávalo 2000 vybraných účastníků z řad nezaměstnaných 560 eur měsíčně. Tuto částku si mohli ponechat bez ohledu na to, zdali si najdou práci, či nikoliv. Experiment měl prokázat, zda jistota "peněz na ruku" podnítí účastníky přijmout i nárazovou či hůře placenou práci, kterou by v tradičním sociálním systému mohli přijmout jen za cenu, že přijdou o možnost čerpat sociální dávky.
Pokud by se osvědčil, mohl by základní nepodmíněný příjem přispět k reformě sociálního systému, který je dle některých kritiků příliš komplikovaný na svou správu a jeho nastavení může nezaměstnané demotivovat od přijetí nabízené práce.
Finská vláda odmítla žádost výzkumníků o rozšíření programu na zaměstnané pracovníky, což by pomohlo porovnat dopady mezi oběma skupinami, zmiňuje britský Guardian. Finští politici se navíc rozhodli program neprodloužit po jeho plánovaném konci na sklonku roku 2018. "Dva roky jsou příliš krátká doba na to, abychom přijali nějaké závěry z tak velkého experimentu," řekl finské veřejnoprávní televizi YLE Olli Kangas, vedoucí výzkumník v projektu. "Bývali bychom potřebovali více času a peněz, abychom mohli získat nějaké spolehlivé výsledky."
Není přitom zřejmé, zdali se program vysloveně neosvědčil, nebo finská vláda jen přijala vyčkávací taktiku. Zástupci agentury Kela, která je obdobou české správy sociálního zabezpečení a která experiment pro finskou vládu zajišťovala, se však do médií vyjadřují skepticky. "Vláda v současnosti činí změny, které náš systém posouvají pryč od základního příjmu," řekl švédskému listu Svenska Dagbladet Miska Simanainen, výzkumník agentury Kela. Finsko například v prosinci loňského roku podmínilo pobírání sociálních dávek tím, že zájemci musí odpracovat alespoň 18 hodin během tří měsíců.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist