Finská vláda se rozhodla nepokračovat po roce 2018 ve zkušebním programu základního příjmu, v jehož rámci dostávalo 2000 vybraných účastníků z řad nezaměstnaných 560 eur měsíčně. Tuto částku si mohli ponechat bez ohledu na to, zdali si najdou práci, či nikoliv. Experiment měl prokázat, zda jistota "peněz na ruku" podnítí účastníky přijmout i nárazovou či hůře placenou práci, kterou by v tradičním sociálním systému mohli přijmout jen za cenu, že přijdou o možnost čerpat sociální dávky. 

Pokud by se osvědčil, mohl by základní nepodmíněný příjem přispět k reformě sociálního systému, který je dle některých kritiků příliš komplikovaný na svou správu a jeho nastavení může nezaměstnané demotivovat od přijetí nabízené práce. 

Finská vláda odmítla žádost výzkumníků o rozšíření programu na zaměstnané pracovníky, což by pomohlo porovnat dopady mezi oběma skupinami, zmiňuje britský Guardian. Finští politici se navíc rozhodli program neprodloužit po jeho plánovaném konci na sklonku roku 2018. "Dva roky jsou příliš krátká doba na to, abychom přijali nějaké závěry z tak velkého experimentu," řekl finské veřejnoprávní televizi YLE Olli Kangas, vedoucí výzkumník v projektu. "Bývali bychom potřebovali více času a peněz, abychom mohli získat nějaké spolehlivé výsledky."

Není přitom zřejmé, zdali se program vysloveně neosvědčil, nebo finská vláda jen přijala vyčkávací taktiku. Zástupci agentury Kela, která je obdobou české správy sociálního zabezpečení a která experiment pro finskou vládu zajišťovala, se však do médií vyjadřují skepticky. "Vláda v současnosti činí změny, které náš systém posouvají pryč od základního příjmu," řekl švédskému listu Svenska Dagbladet Miska Simanainen, výzkumník agentury Kela. Finsko například v prosinci loňského roku podmínilo pobírání sociálních dávek tím, že zájemci musí odpracovat alespoň 18 hodin během tří měsíců. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.