Po únorovém konci generálního ředitele České pošty Martina Elkána a nečekaném odvolání dvou členů dozorčí rady, k němuž došlo minulý týden, končí i dva vrcholoví manažeři státního podniku. Na své pozice rezignoval finanční ředitel Lukáš Svoboda a ředitel divize obchod a marketing Jan Foubík.

"Odstoupil jsem z rodinných a zdravotních důvodů. Bylo toho v poslední době nějak moc," řekl HN Svoboda, který do České pošty nastoupil v roce 2014 jako šéf controllingu a finančním ředitelem se stal teprve v lednu 2018. Předtím pracoval v konzultační firmě PwC a investiční společnosti KKCG Karla Komárka.

Jan Foubík, který v České poště začínal v roce 2003 jako obchodní manažer pro Ústecký kraj, uvedl, že i on končí z osobních důvodů. "Rezignoval jsem v pondělí z rodinných důvodů, deset let jsem dojížděl a chci se více věnovat rodině. V České poště jsem byl dlouho, dojížděl jsem a chtěl bych zkusit něco jiného," říká.

Podle informací HN rezignovali oba manažeři v pondělí po oznámení výsledků výběrového řízení na nového generálního ředitele, v němž zvítězil Roman Knap, šéf technologické firmy SAP ČR. Dosavadní šéf obchodu Jan Foubík ale souvislost s výběrovým řízením odmítá. "Pana Knapa neznám a slyšel jsem o něm jen dobré. Moje rozhodnutí s jeho vítězstvím ve výběrovém řízení nesouvisí," říká. Knap by měl tento týden jednat o podmínkách manažerské smlouvy v České poště s ministerstvem vnitra, které funguje jako zakladatel státního podniku.

Generálního ředitele pošty Martina Elkána odvolal ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar v únoru. Jako důvod uvedl, že podniku chybí vize a strategie budoucího rozvoje. Předseda dozorčí rady Jan Mareš a člen rady Jan Kasal skončili minulý týden v rámci obměny dozorčí rady, jak své rozhodnutí zdůvodnil Metnar Hospodářským novinám. "Nejsem naštvaný, celkem pana ministra chápu. Chystá se nová koalice, tak mě odvolal. Komunisti v dozorčí radě určitě zůstanou. Ale ať si nehrají na opozici," říká Kasal.

Situaci v České poště se bude věnovat týdeník Ekonom, který vychází 10. května.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru