Britská telekomunikační společnost Vodafone Group se dohodla na koupi aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku.

O transakci v hodnotě 18,4 miliardy eur (471 miliard Kč) ve středu informovala agentura Reuters. Liberty Global vlastní největší českou kabelovou společnost UPC. 

Celková hodnota transakce odpovídá více než třetině loňských příjmů českého státního rozpočtu. Vodafone podle dohody zaplatí společnosti Liberty Global 10,8 miliardy eur (276 miliard Kč) v hotovosti a navíc převezme dluh 7,6 miliardy eur (195 miliard Kč).

Dohoda je jednou z největších akvizic v historii společnosti Vodafone. Ta je druhým největším mobilním operátorem na světě a působí také v České republice.

Spojením Vodafonu s UPC vznikne největší telekomunikační společnost v Evropě, která celkovou hodnotou předčí i dosud dominantní Deutsche Telekom. Právě kvůli posílení na německém trhu Britové UPC kupují.

Dá se očekávat, že Deutsche Telekom se obrátí na Evropskou komisi, která bude mít ve schvalování obchodu poslední slovo. A může například nařídit nejrůznější podmínky, po jejichž splnění koupi povolí. Vodafone o rozhovorech o převzetí některých evropských aktivit Liberty Global informoval již v únoru a šéf Deutsche Telekom Timotheus Höttges tehdy transakci označil za "zcela nepřijatelnou". Součástí skupiny Deutsche Telekom je rovněž společnost T-Mobile Czech Republic, která je podle počtu zákazníků největším mobilním operátorem v České republice.

"Vodafonu může třeba uložit, že některé z evropských poboček UPC nebude moci odkoupit. Spojení obou firem v Česku by se to podle mě ale dotknout nemělo. Vodafone tu zatím pevný internet ani televizní služby neposkytuje," míní hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Generální ředitel Liberty Global Mike Fries uvedl, že transakce vytvoří Deutsche Telekom silnějšího konkurenta, což je podle něj v zájmu Německa. "Domnívám se proto, že to bude schváleno (regulátory) a že to rozhodně bude v nejlepším zájmu spotřebitelů," prohlásil Fries. Vodafone už před pěti let převzal za 7,7 miliardy eur největšího německého provozovatele kabelové televize Kabel Deutschland.

UPC ve středu oznámila, že v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila počet zákazníků v České republice téměř o dvě procenta na 617 500. Vodafone ČR v loňském roce zvýšil počet zákazníků o pět procent na 3,78 milionu.

Obchod by tak mohl zahýbat s cenami pevného internetu v Česku. Vodafone je jediným z tria hlavních českých operátorů, který v nabízení pevného internetu pokulhává. Internetové přípojky vlastní firma CETIN, sestra O2, která je operátorům pronajímá. Zatímco O2 a T-Mobile přes tyto přípojky obsluhují stovky tisíc zákazníků, Vodafone jich má pouze 14 tisíc. Se ziskem UPC se ovšem zbylým konkurentům vyrovná. Stejně jako tyto dvě společnosti bude navíc moci začít nabízet nejen mobilní služby, ale i internetovou televizi.

"Tlak na vylepšování takových nabídek by se pak nejspíš podstatně zvýšil," míní telekomunikační odborník a bývalý náměstek ministra průmyslu pro digitalizaci Marek Ondroušek.

Koupí UPC by Vodafone v Česku získal oproti konkurenci i technologickou výhodu. Kabelové připojení, které UPC vlastní, je rychlejší než telefonní linky od O2. Naopak nevýhodou sítě UPC je momentálně skutečnost, že je dostupná jen ve větších městech, zatímco O2 pokrývá celou zemi.