Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner chce ještě letos rozhodnout, kdo postaví nové jaderné reaktory v Česku a kdo je zaplatí. Podle analýzy, kterou si nechal zpracovat, sice stále chybí řada potřebných materiálů, hotové by ale mohly být do října. Ministr stále preferuje, aby jádro platil ČEZ, nevylučuje ale ani jiné varianty.

Nechal jste si zpracovat studii od poradenské firmy PwC, která vám měla poradit v otázce dostavby jaderných bloků v Česku a případného dělení polostátní firmy ČEZ. Co jste se dozvěděl?

Asi je nutné nejdřív říct, proč jsem tu studii vůbec zadával. Byli jsme toho názoru, že je potřeba dále analyzovat jednotlivé varianty dostavby jádra, stále nám tam něco chybělo. Především dopad do veřejných rozpočtů, záležitosti, které se týkaly dividendové politiky, nákladů na případné výkupy jednotlivých částí ČEZ, prostě toho chybělo opravdu hodně a bez těchto věcí se o investorském modelu rozhodnout nedá. Tato studie nám dala za pravdu a popsala nám potřebné kroky, které je potřeba ještě udělat. Výstupy budeme samozřejmě projednávat s ČEZ i se stálým jaderným výborem a myslím si, že chybějící věci je možné dopracovat do konce října. Chci mít jasno a vše probrat s premiérem tak, aby vláda mohla do konce roku rozhodnout o tom, který z investorských modelů je pro výstavbu českého jádra ideální.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se