Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner chce ještě letos rozhodnout, kdo postaví nové jaderné reaktory v Česku a kdo je zaplatí. Podle analýzy, kterou si nechal zpracovat, sice stále chybí řada potřebných materiálů, hotové by ale mohly být do října. Ministr stále preferuje, aby jádro platil ČEZ, nevylučuje ale ani jiné varianty.

Nechal jste si zpracovat studii od poradenské firmy PwC, která vám měla poradit v otázce dostavby jaderných bloků v Česku a případného dělení polostátní firmy ČEZ. Co jste se dozvěděl?

Asi je nutné nejdřív říct, proč jsem tu studii vůbec zadával. Byli jsme toho názoru, že je potřeba dále analyzovat jednotlivé varianty dostavby jádra, stále nám tam něco chybělo. Především dopad do veřejných rozpočtů, záležitosti, které se týkaly dividendové politiky, nákladů na případné výkupy jednotlivých částí ČEZ, prostě toho chybělo opravdu hodně a bez těchto věcí se o investorském modelu rozhodnout nedá. Tato studie nám dala za pravdu a popsala nám potřebné kroky, které je potřeba ještě udělat. Výstupy budeme samozřejmě projednávat s ČEZ i se stálým jaderným výborem a myslím si, že chybějící věci je možné dopracovat do konce října. Chci mít jasno a vše probrat s premiérem tak, aby vláda mohla do konce roku rozhodnout o tom, který z investorských modelů je pro výstavbu českého jádra ideální.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.