Stovky zaměstnanců v pátek 18. května vymění obleky a kostýmky za holínky a montérky. V Česku se koná den firemního dobrovolnictví Give & Gain Day 2018, který organizuje platforma Byznys pro společnost. Do osmého ročníku akce se přes portál Zapojimse.cz přihlásilo okolo 640 dobrovolníků ze zhruba 40 firem a institucí.

"Pro letošní ročník Give & Gain Day je typická sociální pomoc. Firemní dobrovolníci budou hodně pomáhat v organizacích zaměřujících se na sociální a zdravotní oblast. Každoročně je také velký zájem o manuální práce. Nejvíce účastníků registrujeme v Praze, následuje Královéhradecký a Středočeský kraj, pomáhat se ale bude všude," uvádí Lucie Vaňousková, programová koordinátorka firemního dobrovolnictví z organizace Byznys pro společnost.

Skupina ČEZ a Plzeňský prazdroj například pomohou se zahradními pracemi v organizaci Ledovec, která poskytuje podporu lidem s duševním onemocněním a mentálním handicapem. Firmy Tchibo, Novartis, Johnson & Johsnon, Rossmann a Allen & Overy se zase zapojí do aktivit komunitního centra Protěž, v rámci nichž například navštíví opuštěné seniory.

Pracovníci společnosti Iveco vyrazí pro změnu do Sdružení Neratov, které poskytuje chráněné bydlení a pracoviště pro lidi s různými formami postižení. "Asi 40 zaměstnanců se zapojí do čištění lesa nebo třeba zahradnických prací. Sdružení Neratov si společnost vybrala z důvodu dlouhodobé spolupráce a finanční podpory poskytované již v předchozích letech," říká Alena Kozáková, HR ředitelka Iveco Česká republika. Loni měli zaměstnanci firmy zase možnost pomáhat v Hamzově léčebně pro děti a dospělé v Luži-Košumberku.

Projektu Give & Gain Day se účastní i ČSOB, která se dobrovolnické činnosti věnuje i po zbytek roku. "V ČSOB se ročně do dobrovolnických dnů zapojuje okolo 1000 dobrovolníků, kteří pomáhají ve více než 70 neziskových organizacích po celé České republice. Dobrovolnictví je již 10 let nejen přirozenou součástí naší firemní kultury, ale především srdcovou záležitostí našich zaměstnanců," říká Jitka Švejcarová, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB.

Díky spojení neziskových organizací a zástupců firem dochází k vzájemnému nahlédnutí do jiných světů. Zaměstnanci firem mají možnost pochopit potřeby neziskových organizací a případně pomoci s řešením různorodých problémů. Díky dobrovolnictví získávají nejen dobrý pocit z odvedené práce, ale také větší kontakt se svými kolegy z firmy. Dobrovolnické dny tak nabourají denní stereotyp a jsou příjemným zpestřením pracovní doby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist