Spolupráce mezi finanční skupinou J&T a čínskou CEFC po několika měsících sporů skončila velmi neobvyklým a silným krokem – jedna z částí J&T, konkrétně J&T Private Investments (JTPI), ve čtvrtek převzala kontrolu nad společností CEFC Europe.
A jako první krok odvolala stávající představenstvo společnosti CEFC Europe a dosadila krizový management.
Novými členy představenstva se stali Peter Kubík a Dušan Palcr, který je mimochodem členem dozorčí rady fotbalové Sparty, CEFC Europe naopak vlastní fotbalový klub Slavie. Znamená to, že ve vedení CEFC skončil Jaroslav Tvrdík, ale i další členové představenstva včetně Marcely Hrdé, Tomáše Bůzka i tří čínských zástupců. Nový krizový management má prý především zajistit stabilitu všech částí skupiny CEFC Europe, a vytvořit tak podmínky a časový prostor pro vyřešení vzniklé situace.
Čínská CEFC kroky finanční skupiny J&T odmítá, je připravena uhradit do pátečního odpoledne veškeré závazky vůči skupině J&T. Na svém Twitteru o tom ve čtvrtek večer informoval Tvrdík.
J&T ovšem nemá žádné informace o tom, že by CITIC v pátek dluh uhradila. CEFC na dotaz ohledně zaplacení nereagovala, Tvrdík nicméně později na Twitteru potvrdil, že CITIC v dohodnutém termínu nezaplatila. Zabránily tomu podle něj ale čtvrteční kroky J&T. Ujistil, že firma má peníze na zaplacení dlužných 450 milionů eur připravené. Mluvčí J&T Private Investments Petr Málek řekl, že společnost nebude nové Tvrdíkovo vyjádření komentovat.
Uvery se maji platit vcas. Souhlas. Nase ale byly sporne predcasne zesplatneny. Puvodni termin byl 31.7.2018. V utery dostal CITIC/CEFC China termin zaplaceni do dneska do 14.00. Nebyt vcerejsich ukonu a pri dodrzeni zakonne povinnosti soucinnosti veritele, bylo uhrazeno.
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) 18. května 2018
CEFC China v pátek oznámila, že je připravena proti J&T podniknout právní kroky. "Akcionáři (…) jsou připraveni podniknout veškeré právní kroky proti skupině J&T, včetně osob, které skupina J&T označuje za nové členy představenstva CEFC Europe," stojí v tiskové zprávě.
CEFC China odmita kroky J&T k prevzeti kontroly nad CEFC Europe. CITIC Group zalozila ucet u CSOB Praha a dnes na nej pripsala 475 mil. euro. J&T o pripravenosti zitra do 14.00, v terminu stanovenem J&T, uhradit veskere zavazky CEFC China byla pred svym rozhodnutim informovana.
Hlava XII. Zakon nepocita s tim, ze veritel nechce zpet svoje penize. J&T bezduvodne odmita prijmout penize, prestoze je CITIC k zaplaceni CEFC China radne zmocnen. https://t.co/Q5D2zdwd8f
J&T Private Investments, která nyní převzala řízení CEFC, je zjednodušeně řečeno nebankovní část, která se od J&T oddělila v roce 2013. A ta ve čtvrtek navečer zveřejnila prohlášení, že CEFC vůči ní neplní závazky. "Přes veřejná prohlášení čelných představitelů CEFC nedošlo k uhrazení pohledávek v deklarovaném termínu. Věřitelé pod vedením JTPI v uplynulých týdnech jednali o možném řešení se zástupci společnosti CITIC," píše společnost v tiskové zprávě.
Zmíněný čínský státní kolos CITIC Group má v evropské části CEFC získat 49procentní podíl. Číňané tím chtějí vyřešit velké finanční problémy, do nichž je v uplynulých měsících stáhla mateřská skupina CEFC. O nich se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality. Tvrdík opakoval, že o osudu šéfa Jie Ťien-minga nemá žádné informace.
Podle Tvrdíka čínský konglomerát CITIC už na účet v Praze odeslal 475 milionů eur. O připravenosti uhradit veškeré závazky CEFC China do pátečních 14:00 byla podle něj společnost J&T informována už před rozhodnutím o přebrání výkonu akcionářských práv.
"Od 7. května jsou v Česku představitelé společnosti CITIC Group a jednají se skupinou J&T o způsobu vypořádání veškerých závazků. Již dne 8. května CITIC Group vystavila dopis pro skupinu J&T, podepsaný osobně předsedou představenstva CITIC Group, kterým CITIC Group potvrdila připravenost uhradit veškeré závazky CEFC vůči skupině J&T. Skupina J&T stanovila CITIC Group termín pro zaplacení 18. května 2018," vysvětlila ve své tiskové zprávě CEFC China. "Legitimní představenstvo CEFC Europe činí veškeré kroky nutné pro zajištění řádného chodu společnosti a svých aktiv, včetně kroků vedoucích k okamžitému splacení všech závazků," stojí v prohlášení.
JTPI je připravena se společností CITIC o splacení závazků CEFC jednat.
"V jednáních mezi CITIC a JTPI nedošlo ve stanovených lhůtách k dohodě nad způsobem splacení. Ochrana investice byla logickým krokem. K dalším jednáním se společností CITIC jsme připraveni," uvedl mluvčí JTPI Petr Málek. Poukázal také na vyjádření dosavadního místopředsedy CEFC Europe Jaroslava Tvrdíka, že veškeré závazky vůči skupině J&T budou uhrazeny do pátečního odpoledne. "Jaroslav Tvrdík na Twitteru mluví o penězích, kterými podle našich informací CEFC nedisponovala," napsal mluvčí JTPI.
Jaroslav Tvrdík a zakladatel skupiny J&T Patrik Tkáč si vyměňují vzkazy přes sociální sítě. "Jarda lže. Obrovské úsilí najít dohodu, ale stále bez úspěchu. Namísto platby podal 40 předběžných opatření," napsal na svém Twitteru Tkáč. "Bylo jich pět. (…) Po dohodě o zaplacení v pátek do 14:00 byla všechna stažena a byl jsi o tom informován," kontroval mu Tvrdík.
Pato, bylo jich pet. Na prikaz CITIC Group v dobe, kdy jste zpochybnovali pravni garanci predsedy predstavenstva CITIC Group. Po dohode o zaplaceni v patek do 14.00 byla vsechna ztazena a byl jsi o tom informovan.
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) May 18, 2018
V pátek večer pak Tvrdík na Twitteru vyzval J&T ke zveřejnění zmíněných 40 žalob.
Je rozdil mezi fakty a sympatii.Muze J&T zverejnit 40 zalob, ktere jsem podal? Proc voli cestu prevzeti aktiv, kdyz 475 mil. euro dluhu jiz vcera dopoledne bylo v CR? Neni skutecnym ucelem odvolani predstavenstva CEFC zablokovani moznosti dluznika dnes v terminu zakonne zaplatit?
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) 18. května 2018
A zopakoval, že CITIC je připravená dluh CEFC zaplatit.
Je mi lito, ze nemohu po odvolani otevrene komunikovat, ale dnes na jednani s J&T CITIC Group znovu deklaroval vuli na zaklade zmocneni CEFC China co nejdrive zaplatit a ja doufam, ze to Patrik Tkac i na zaklade svych verejnych prohlaseni skutecne umozni. Chci mu verit.
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) 18. května 2018
Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Hrad aktuální záležitost nebude komentovat. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) se jedná o věc soukromých firem. "Je v zájmu našich firem, aby bylo jasno, kdo je majitel. Doufejme, že se to vyjasní co nejdřív," řekl novinářům Babiš. "Myslím si, že je to důležité hlavně ve vztahu k Travel Servisu, což má samozřejmě dopad na naše lidi a další firmy," doplnil šéf vlády.
Český realitní trh čeká, že by CEFC mohla začít prodávat své nemovitosti
"Vývoj ve skupině CEFC je skutečně překotný. Trh se připravuje na to, že k prodeji nemovitostí dříve nebo později dojde," komentovala Hana Kollmannová, manažerka v poradenské společnosti JLL.
CEFC už v březnu oznámila svůj záměr prodat své globální realitní portfolio čítající téměř 100 nemovitostí. V Česku CEFC vlastní pět budov dohromady za zhruba 400 milionů eur (10 miliard korun). Všechny jsou v Praze a nejdražší z nich je administrativně-obchodní komplex Florentinum, za který developerské skupině Penta Číňané předloni zaplatili 283 milionů eur.
CEFC od Penty koupila také nedaleký hotel značky Motel One, vlastní ještě historickou budovu bývalé Živnobanky, luxusní hotel Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech.
Podle realitních poradců jsou zmíněné nemovitosti kvalitní a hodnotné. "Florentinum je atraktivní, architektonicky unikátní realizace a zároveň velmi úspěšně pronajatá nemovitost, která si svoji hodnotu určitě udrží," uvedla Zdenka Klapalová, ředitelka poradenské firmy Knight Frank. "Totéž platí o dalších realitních aktivech v portfoliu," dodala Klapalová s tím, že v dohledné době prodej nemovitostí neočekává.
CEFC vlastní Pivovary Lobkowicz či většinu fotbalové Slavie
CEFC si před časem vybrala Česko jako sídlo svých evropských aktivit a koupila tu podíly v několika firmách.
Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do zmíněné J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou či je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu.
"Invia je stoprocentně vlastněna skupinou Rockaway, skupina CEFC Europe nefiguruje v její majetkové struktuře. Vzhledem k tomu, že CEFC Europe nemá v řízení Invie aktivní roli, dění v jejich společnosti Invii neovlivňuje," uvedla mluvčí investiční skupiny Rockaway Michaela Papežová s tím, že jednání o vstupu do Invie s CEFC Europe měla probíhat a dosud nebyla uzavřena. Dříve bylo nicméně oznámeno a dosud nedementováno, že cestovní kancelář Invia spoluvlastní CEFC Europe.
Kromě J&T Private Investments ale čínská CEFC dluží peníze i bankovní části J&T, tedy J&T Finance Group. V ní také Číňané vlastní 9,9 procenta.
Původně usilovali až o polovinu, ale to jim zamítla Česká národní banka a následně CEFC jednání o navýšení podílu přerušila. Zatímco nebankovní část J&T udělala razantní krok a ovládla představenstvo CEFC Europe, bankovní část zatím vyčkává.
"Vzhledem k tomu, že veškeré pohledávky JTFG (bankovní část – pozn. red.) vůči CEFC jsou zcela zajištěny bonitními aktivy, nemá JTFG v této chvíli důvod přijímat jakákoliv opatření," prohlásila mluvčí J&T Finance Group Monika Veselá. CEFC za dluhy ručí mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo stadionem v Edenu.
Oprava 19. 5. 2018, 12:05:
V původní verzi titulku a 5. odstavce zprávy jsme chybně interpretovali tweet Jaroslava Tvrdíka "Do ČR přijede osobně předseda představenstva jedné z pěti největších čínských firem, aby ujistil prezidenta ČR a J&T, že je připraven zaplatit dluhy CEFC. Pak podepíše právní garanci zaplacení. A následně pošle na účet v ČR 475 mil. eur. Opravdu někdo věří, že nechce zaplatit?" - Tvrdík tak komentoval minulost, šéf čínské firmy tedy nyní do Česka nemíří, jak jsme uvedli. Za chybu se omlouváme.
Čínská státní skupina CITIC Group do pěti dnů zaplatí za CEFC 450 milionů eur, které dluží J&T, řekl Tvrdík
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist