Společnosti Pražská plynárenská loni meziročně vzrostl zisk po zdanění o 2,7 procenta na 1,19 miliardy korun. Výnosy stouply o 2,6 procenta na 12,5 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding, ovládaná hlavním městem Prahou.

"Obchodní výsledky roku 2017 byly ovlivněny jednak vývojem teplot v průběhu hlavní topné sezony, díky čemuž došlo ke zvýšení odběru zemního plynu, jednak vývojem nákupních cen v roce 2016, kdy tržní ceny komodity dosáhly desetiletých minim, a díky využití skladovacích kapacit byly zvýšené odběry zákazníků pokrývány těžbou zemního plynu uskladněného v sezoně roku 2016," uvedla ve zprávě firma.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Odběratelům loni dodala 13,5 terawatthodiny zemního plynu, proti předloňskému roku o 6,9 procenta více. Počet odběrných míst plynu přitom klesl, a to o 2,7 procenta na 374 tisíc.

Společnosti naopak meziročně o 16,8 procenta na necelých 34 tisíc vzrostl počet odběratelů elektřiny. Dodávky elektrické energie zákazníkům se pak zvýšily téměř o 73 procent na 642,3 gigawatthodiny.

Kromě dodávek energií zákazníkům Pražská plynárenská ke konci loňského roku provozovala mimo jiné osm plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG). Meziroční nárůst prodejů o 11 procent na 1,98 milionu kilogramů podle firmy souvisí s rostoucím zájmem zákazníků o CNG a alternativní paliva obecně a nově vybudovanými stanicemi v blízkosti hlavních silničních tahů.