Společnost CEFC Shanghai International Group, která má aktiva i v Česku, nezvládla věřitelům splatit dluhopisy ve výši dvou miliard jüanů, tedy necelých sedmi miliard korun. Termín jí vypršel v pondělí dopoledne. Podle agentury Bloomberg, která informaci přinesla jako první, firma slíbila, že se pokusí zaplatit do šesti měsíců.  

Že pravděpodobně dluhopisy nesplatí, varovala CEFC Shanghai International Group investory už minulý týden. Jako důvod uvedla vyšetřování Jie Ťien-minga, předsedy představenstva firmy a vedle toho i ekonomického poradce prezidenta Miloše Zemana. Vyšetřování, některá čínská média spekulovala i o zatčení, údajně výrazně zasáhlo do běžného chodu firmy.

Podle Bloombergu jsou problémy CEFC důsledkem politiky čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který se rozhodl bojovat proti rizikovým úvěrům, předlužení a odtoku kapitálu ze země. Jen během posledního měsíce tak své dluhopisy nesplatily čtyři společnosti.

CEFC Shanghai International Group je jednou z firem ze skupiny CEFC China Energy. V Česku ovládá téměř 10procentní podíl ve skupině J&T.  

Problémy s placením dluhů má CEFC i na tuzemském trhu. Kvůli neuhrazenému dluhu ve výši 450 milionů eur (cca 11,5 miliardy korun) převzala J&T Private Equity Group kontrolu nad firmou CEFC Europe a postupně dosazuje své lidi i do jejích dceřiných firem. Nově tak pod ní spadají například některé luxusní hotely, kancelářské budovy Florentinum v Praze, stadion Eden, strojírenský Žďas a další.

Podrobnosti připravujeme.