Energetická společnost Pražská plynárenská se staví po bok gigantu Microsoft nebo tuzemskému e-shopu Alza.cz. Firma nově plánuje od svých zákazníků přijímat platby v kryptoměně bitcoin. Vše by mohlo být připravené již příští měsíc.
"Už v červnu otevřeme platební bránu. Ta pro nás platbu v bitcoinech automaticky převede do normální měny, takže nebudeme spekulovat o vývoji kryptoměn. Ale pokud chce někdo platit alternativním způsobem, chceme mu to umožnit," řekl HN šéf představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček.
Jeho firma je zatím jedinou firmou z oboru, která se k takovému kroku odhodlala. V současné době dodává Pražská plynárenská elektřinu s plynem necelým 420 tisícům zákazníků.
Podle Janečka mají platby v bitcoinech zatraktivnit společnost u mladší generace. Součástí této kampaně je například i půjčování aut na CNG pohon YouTuberům.
"Snažíme se jít mladým zákazníkům naproti. Nechceme být vnímáni jako starý nefunkční moloch. Co si dneska mladí lidé nezařídí z mobilu, tak jako by neexistovalo," říká Janeček.
Platby v bitcoinech využívá řada dalších firem, v Česku je to například největší e-shop Alza.cz, zaplatit jde také v několika bistrech řetězce Subway či na internetovém úložišti Ulož.to. Seznam všech obchodů najdete na webu coinmap.org.
Alza navíc od letošního února umožňuje svým zákazníkům platbu další kryptoměnou litecoin. Ta má oproti bitcoinu dvě výhody: rychlejší transakce i nižší poplatky za ně. "Na Alze stále narůstá počet objednávek placených skrze bitcoin. Od zavedení se jedná o tržby v desítkách milionů a tisíce objednávek. Ve velké míře je BTC využíván k nákupu komponent na těžení kryptoměn. Stabilní zájem je i o hardwarové peněženky, například oblíbený Trezor od české společnosti SatoshiLabs. Obdobný vývoj nyní očekáváme i u litecoinu," uvedl v únoru Jan Sadílek, vedoucí internetového marketingu Alza.cz.
Pro většinu firem se ale jedná hlavně o marketingový tah, kdy možnost platby využívá zatím jen minimum lidí a společnosti si, podobně jako Pražská plynárenská, peníze okamžitě převádějí na eura či koruny.
V Česku je jednou z výjimek bitcoinová kavárna Paralelní polis v pražských Holešovicích, která se stala centrem tuzemské krypto komunity. V této kavárně jinak než kryptoměnami nezaplatíte.
Na druhé straně především banky se kryptoměn a především nemožnosti je nijak kontrolovat obávají. O potřebě větší regulace už dříve mluvil třeba prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.
"Pokud dochází k většímu propojování mezi virtuálním světem a tím reálným a v tom virtuálním dojde ke kolapsu, tak to může mít negativní dopad na finanční stabilitu ve skutečném světě," řekl v únoru televizi Bloomberg člen výkonného výboru ECB Yves Mersch. "A pak je to důvod, aby se o trh s kryptoměnami zajímala i centrální banka," dodal s tím, že regulátoři potřebují získat o trzích s virtuálními měnami více informací.
V Česku pak některé banky obchody s kryptoměnami blokují. Například mBank to vysvětluje obavami z praní špinavých peněz. Komerční banka pak tyto transakce přísně kontroluje, Raiffeisenbank zase své klienty upozorňuje a transakce s bitcoinem a dalšími kryptoměnami označuje za nebezpečné.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist