Města a obce v době ekonomického růstu nemohou sehnat dostatek firem pro své stavební zakázky. Způsobuje to prodlevy při rekonstrukcích a v důsledku to může investice prodražovat, protože se o zakázku přihlásí například pouze jedna firma. "V pondělí jsme otvírali obálky k zakázce a dostali jsme pouze jedinou nabídku. Musíme chvátat, a tak jsme nuceni tuto nabídku akceptovat," stěžuje si v rozhovoru pro HN Jaroslav Větrovský (nestraník za ANO), senátor a starosta jihočeského městečka Mladá Vožice. Přitom před nedávnem tomu tak nebylo.

"Třeba oproti rokům 2010 až 2013 je to opravdu neuvěřitelný rozdíl. Mívali jsme okolo 15 až 20 nabídek," vysvětluje. Podle něj je problém v tom, že školství na trh práce nedodává dostatek kvalifikovaných řemeslníků, což způsobuje, že firmy nestíhají. Otočit to podle Větrovského může buď změna v přístupu ke školství, nebo konec ekonomického růstu.

Pociťujete také, že se vám do výběrových řízení hlásí méně firem? Hlavně třeba u menších zakázek?

Skutečně tento problém pociťujeme. Shodou okolností jsme v pondělí otvírali obálky se třemi zakázkami, kdy jedna byla zakázkou stavební a druhé dvě, kde řešíme technologie. U první se jedná o poměrně rozsáhlou rekonstrukci sociálního zařízení v budově městské polikliniky a musím říct, že jsme dostali pouze jedinou nabídku, a to jsme výběrové řízení opakovali. Musíme chvátat, a tak jsme nuceni tuto nabídku akceptovat. Alespoň je těsně okolo projekční ceny, to znamená, že není nijak dramaticky vyšší.

A to je spíše menší zakázka?

Je to zakázka zhruba za 800 tisíc korun. To znamená, že je to menší zakázka, mimo režim zákona, ale my soutěžíme i tyto menší zakázky. A ty dvě další zakázky, tam jsme měli čtyři nabídky na každou z nich. Týkají se tepelných čerpadel a rekuperační jednotky do mateřské školky. A v těchto zakázkách jsme se dostali pod projekční cenu. To znamená, že toto výběrové řízení není úplně tak ztracené jako u stavebních zakázek.

Takže ty vám dělají největší problém?

My máme největší problém se stavebními zakázkami a myslím si, že to je úplně ten nejzásadnější faktor, proč mají v současné době města problém s investováním.

Dokážete porovnat současnou situaci s tím, jak to bylo před pár lety?

Třeba oproti rokům 2010 až 2013 je to opravdu neuvěřitelný rozdíl. Mívali jsme okolo 15 až 20 nabídek, které dosahovaly objemu kolem milionu až dvou. Takže hlad po práci byl. Dneska je ten trend otočený a jsme rádi, když nám někdo nabídku dá a ta nabídka osciluje alespoň okolo předpokládané ceny.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.