Více než 200 milionů korun investuje v druhém letošním pololetí energetická společnost ČEZ do modernizace a oprav vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku. Ta kvůli tomu bude od 9. července do 10. září celá mimo provoz.

Pro turisty bude elektrárna včetně okolí i v době odstávky přístupná, řekl ve čtvrtek mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

"V součtu to bude druhá největší investice v historii elektrárny Dlouhé stráně," uvedl Sobol. První soustrojí elektrárny bude odstaveno od poloviny června do 10. září a druhé od 9. července do 11. listopadu.

Hlavní investiční akcí bude výměna starého oběžného kola přečerpávací elektrárny za nové, což vyjde na 145 milionů korun. Nové oběžné kolo o průměru 4,5 metru a váze bezmála 40 tun bude možné provozovat už od malých výkonů. Oběžné kolo bude mít také vyšší účinnost.

U druhého soustrojí přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně technici v létě vymění mohutné vinutí generátoru a amortizéru. Rozpočet této investiční akce činí 19 milionů korun. V elektrárně jsou ještě naplánovány další opravy menšího rozsahu.

"Elektrárna bude v létě po dobu oprav mimo provoz. Informační centrum a exkurze ale budou normálně pokračovat. Lidé budou moci chodit na horní nádrž i po okolních turistických cestách," uvedl Sobol.

Elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení navíc přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Elektrárnu Dlouhé stráně loni navštívilo rekordních 97 661 lidí. Počet návštěvníků se ve srovnání s rokem 2016 zvýšil o 15 procent.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy přečerpávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist