Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského hlásí rekordní zisk. V loňském roce jeho skupina utržila šest miliard eur (153 miliard korun) a provozní zisk před odpisy dosáhl 1,82 miliardy (46,7 miliardy korun). To znamená meziroční nárůst o téměř dvacet procent. Čistý zisk holdingu tak stoupl na 22,5 miliardy korun.
"Rok 2017 se na jedné straně vyznačoval zlepšeným výkonem energetické infrastruktury, která je umístěna ve firmě EP Infrastrucutre, a na druhé straně dalšími akvizicemi a organickým růstem v oblasti výroby elektřiny doplněné těžbou uhlí, které spadají pod EP Power Europe," píše většinový majitel EPH Křetínský ve výroční zprávě za loňský rok.
Sám Křetínský ovládl holding v loňském roce, kdy odešel jeho dlouholetý partner Patrik Tkáč a další investoři z finanční skupiny J&T. Ve skupině nyní vlastní 94 procent, zbytek akcií měli obdržet vybraní manažeři. Odchod finančníků z J&T byl částečně financován odprodejem 31procentního podílu v EP Infrastructure investičnímu fondu Macquarie.
I přesto, že dříve Křetínský vlastnil v EPH jen minoritu, byl jeho mozkem už od jeho vzniku v roce 2009. A byla to právě jeho agresivní akviziční politika, díky níž z holdingu postupně vyrostl jeden z největších hráčů v evropské energetice.
Časté nákupy nicméně vyvolávaly obavy z předlužení EPH. To nicméně jeho majitel odmítá s tím, že zadlužení firmy loni činilo "jen" 2,9násobek zisku EBITDA. "To je velmi konzervativní hodnota a řadí EPH mezi nejméně zadlužené energetické skupiny v Evropě," uvedl ve výroční zprávě Křetínský.
EP Infrastructure (EPIF) a EP Power Europe jsou dva hlavní pilíře, do kterých je holding strukturovaný. EPIF v EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. EP Power Europe zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny.
Do EPIF kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü mimo jiné patří podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér a neúspěšný kandidát na prezidenta Mirek Topolánek, či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu. Dnes ve skupině pracuje více než deset tisíc lidí a funguje v Maďarsku, Německu, Itálii, Velké Británii a dalších.
Druhou větví holdingu je společnost EP Power Europe. Předloni v létě například EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist