Akcionář společnosti Kofola ČeskoSlovensko, CED GROUP, ovládaný polským investičním fondem Enterprise Investors (EI), prodal ve středu část svého podílu. Na pražské burze upsal 8,5 procenta firmy za 270 korun za akcii. Od trhu fond celkem za 1,9 milionu kusů akcií dostal 513 milionů korun. 

Deklarovaný záměr EI byl přitom zbavit se celého svého 20,9procentního podílu, což se nepodařilo. Je tak pravděpodobné, že bude dál chtít prodávat. A je pak jisté, že si tím po středě trochu zkomplikoval dosažení atraktivní ceny v budoucnu. 

Poptávka po akciích Kofoly nabídnutých případným zájemcům ve spolupráci s Českou spořitelnou formou takzvaného zrychleného úpisu (accelerated bookbuilding) nebyla dostatečná. EI prodal pod zavírací cenou po úterním obchodování (364 korun), 24 procent pod cenou.

Po závěru obchodování pak byla cena akcií po mírné korekci 299 korun za kus, o 18 procent méně oproti předešlému dni.

Devalvaci Kofoly pro její akcionáře na dotaz HN zástupce EI nechtěl příliš komentovat. "Společnost máme v našem portfoliu od roku 2008. Jde o přirozený krok po deseti letech našeho působení ve společnosti Kofola," uvedl pouze investiční ředitel a zástupce EI pro Česko Vjačeslav Lypko.

Analytici hodnotili proces už dříve avizovaného exitu rozpačitě. Zvýší se sice takzvaný free float na aktuálních 14,6 procenta, což by mělo pomoci dalšímu případnému růstu ceny akcií. Dosud právě malý volně obchodovaný podíl měl být jedním z důvodů, proč cena akcií Kofoly od primárního úpisu na pražské burze v roce 2015 klesala. "Pokud by došlo k plnému exitu EI z titulu, odešel by rizikový faktor dalšího prodeje, byl by vyšší free float a šlo by to hodnotit pozitivně. Takto, jak to dopadlo, to celé hodnotíme mírně negativně," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. "Prodejní cena pravděpodobně neodpovídá čistě hodnotě společnosti, ale spíše specifické situaci na trhu v daný momentCož se u těchto typů prodejů stává. Většinou nějaký diskont z ceny bývá, ale nebývá takto vysoký," dodává Vaníček.

Vzorovým případem exitu investora na pražské burze z poslední doby byl prodej akcií Monety z pozice GE, která se postupně v blocích zbavovala svého podílu.

Většinovým vlastníkem v Kofole každopádně dál zůstává společnost Aetos, ovládaná rodinou Samarasů, kteří jsou u firmy od jejího založení v počátku 90. let. Aetosu nadále patří víc než dvoutřetinový podíl.

Právě zvýšený free float je podle finančního ředitele Kofoly Daniela Buryše dobrou zprávou středečního dění. "Kofola se prodeje aktivně neúčastnila. Podporujeme ale kroky k potřebnému navýšení likvidity našich akcií," říká Buryš. "Po transakci se free float ztrojnásobil a objem obchodů po transakci přes 100 milionů korun byl úžasný," dodává Buryš.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist