Zájem turistů o dovolenou v Česku stále víc zesiluje. Potvrzují to nejnovější čísla Českého statistického úřadu, vykázaná za květen. Celkový počet hostů v hotelech všech kategorií zaznamenal oproti dubnu růst o 15,6 procenta. Jen v tomto jediném měsíci se v nich ubytovalo 1 365 255 lidí.

Je to nejvíc v historii této statistiky. Meziroční tempo růstu počtu turistů v tuzemských hotelech nadále zůstává také dost silné. Podle statistiků v květnu měly hotely o 4,2 procenta víc návštěvníků než před rokem.

Hotelový byznys tak letos poráží dosavadní rekordy. Za prvních pět  měsíců tuzemské hotely ubytovaly celkem 5 525 724 hostů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 6,7 procenta víc. Zvyšuje se i počet nocí, které turisté v hotelech stráví. Statistici zjistili, že od ledna do května hotely evidovaly bezmála 13,2 milionu přespání.

Ve zbývajících měsících roku odborníci očekávají, že současné tempo růstu počtu klientů si hotelový byznys udrží. Přispívat k tomu budou levná letecká spojení a snadná dosažitelnost Česka při cestách autem, ale i stále výhodnější ceny ubytování a dalších služeb než ve většině západoevropských metropolí. 

"Hotely mají před sebou ještě silné letní měsíce a závěr roku. Praha a další místa v Česku se staly středem zájmu masového turismu hlavně z Evropy, protože je zde stále levněji než například v Londýně nebo v Paříži. Tento typ turistů, který k nám nejvíc jezdí, je ale cenově senzitivní. Pokud by hoteliéři víc zdražili, návštěvnost hotelů by se tak nezvyšovala," tvrdí odborník na hotelové investice ve společnosti CBRE Jakub Stanislav.

Už loňský rok byl přitom pro hotely rekordní. Celkový počet hotelových hostů za celý loňský dosáhl 14,2 milionu a počet přespání přesáhl 34 milionů.

Za rostoucí vytížeností tuzemských hotelů stojí zesilující poptávka cizinců i Čechů. Zahraniční hosté jsou nadále pro české hotely v celkových číslech rozhodující, ale význam domácí klientely se stále zvyšuje. Podíl cizinců v hotelových zařízeních letos za prvních pět měsíců dosáhl 61,6 procenta, před rokem to bylo zhruba o jeden procentní bod víc. Díky růstu ekonomiky a platů Češi víc jezdí na prodloužené víkendy a pro svou druhou či další dovolenou víc využívají tuzemská hotelová zařízení. A z toho víc těží hotely.

Největší růst zájmu zaznamenávají nadále čtyřhvězdičkové hotely. Počet jejich hostů meziročně v květnu vzrostl o 5,6 procenta na 867 tisíc turistů.