Přechod na nový systém pozemního televizního vysílání, který v Česku postupně začne už na podzim příští rok, přinese asi 2,5 milionu domácnostem nepříjemnosti v podobě přelaďování stanic a nákupů nových televizorů nebo set-top-boxů. Martin Gebauer, ředitel největšího tuzemského provozovatele vysílacích sítí - Českých Radiokomunikací -  v rozhovoru pro HN ujišťuje, že firma udělá vše pro to, aby přechod na takzvané DVB-T2 proběhl bez výpadků. Podle Gebauera bude také důležité diváky o změnách dobře a včas informovat dopisy či televizními spoty.

Změna se týká technologie, kterou lze přijímat signál zdarma klasickou anténou. Na podzim 2020 budou poslední části starého systému vypnuty a příjem televizního signálu už bude všude jen na novém systému.

Martin Gebauer (49)

Vystudoval ekonomii a management na Stavební fakultě VUT v Brně, diplomovou práci obhájil na londýnské City University. Pracoval v mezinárodním auditu u Ernst & Young. Po manažerské zkušenosti u britské firmy investující do španělského turistického byznysu měl osm let na starosti správu aktiv pro středoevropského developera Orco.

V Českých Radiokomunikacích, do kterých přišel v roce 2011, byl nejprve finančním ředitelem. V lednu 2014 nahradil Michala Čupu na pozici generálního ředitele. Ve firmě také zastává post místopředsedy představenstva.

Gebauer si myslí, že změny význam pozemního vysílání neoslabí, naopak přinesou divákům a televizním společnostem nové možnosti. Při propojení televize s internetem získají diváci interaktivitu, kterou už nabízejí konkurenční platformy, jako je kabelová, satelitní nebo internetová televize. Radiokomunikace také připravují technologii, která například umožní získávat více informací u reklam nebo nakupování přes televizi. Bude ale na jednotlivých televizích, zda nové funkce divákům zpřístupní.

České Radiokomunikace jsou největší ze tří firem, které v tuzemsku šíří signál televizního a rozhlasového vysílání. Společnost vlastněná infrastrukturními fondy australské skupiny Macquarie provozuje většinu vysílačů, které dominují české krajině − od Kleti v jižních Čechách po Ještěd v Liberci. Příjmy Radiokomunikací (ročně asi 1,7 miliardy korun) pocházejí hlavně od televizí a oslabení pozemního vysílání by firmu poškodilo. Už při první digitalizaci na počátku desetiletí přešla část domácností k satelitům a kabelovým televizím.

HN: Jak je Česká republika aktuálně daleko s přechodem na DVB-T2?

Naplňujeme program vlády v oblasti přechodu a za České Radiokomunikace mohu říci, že jsme vybudovali přechodové sítě vlastní i ty v rámci spolupráce s Českou televizí (ČT). ČT si nás najala na to, abychom jim síť postavili.

Naše vlastní síť má zatím pokrytí necelých 98 procent populace, ještě nám chybí koordinace mezinárodních kmitočtů v jižních Čechách, která by měla proběhnout v následujících měsících. Také stavíme síť dokrývačů na pokrytí hluchých míst, abychom se dostali na 99,9 procenta. Doufáme, že na tuto úroveň se dostaneme do konce roku.

DVB-T2

Přechod na nový formát digitální pozemní televize (DVB-T2) v celé Evropě souvisí s uvolněním části televizních frekvencí pro rychlý mobilní internet. Důsledkem změny bude, že i české domácnosti budou muset nakoupit nové televizory či set-top-boxy, které novou technologii zvládnou. Od listopadu 2019 se stávající systém (DVB-T) bude postupně vypínat a sloužit budou takzvané přechodové sítě. Do zimy 2020 by všichni uživatelé měli být už na novém formátu vysílání. Tento “Technický plán přechodu,” který připravuje ministerstvo průmyslu, ale teprve musí schválit vláda. 

Stát v minulosti plánoval dát na informační kampaň asi 350 milionů korun.  

Pozemní příjem využívá v Česku asi 55 procent domácností. Ostatních systémů se změny nedotknou. 22 procent domácností má satelit a 18,6 kabelovou televizi. Některé domácnosti využívají kombinaci různých způsobů příjmu. Roste příjem přes internet - takzvané IPTV. Ten má v Česku už 6,2 procenta domácností. O2 TV používalo ke konci března asi 243 tisíc zákazníků, konkurenční televizi od T-Mobile mělo téměř 60 tisíc předplatitelů.  

HN: Co bude dál, na co se ještě čeká?

Další důležitý dokument, který teprve čeká na schválení vládou, bude takzvaný Technický plán přechodu. Ten stanoví kmitočty pro finální DVB-T2 sítě a zároveň určí přesné termíny vypínání starších DVB-T okruhů a zapínání nových okruhů. Je to poměrně složitý proces. Všichni máme zájem na tom, aby tento proces co nejméně poškodil televizní diváky.

HN: Kdy tedy podle předběžného harmonogramu začne vypínání stávajícího systému?

V plánu ministerstva průmyslu, který ještě není ale schválen, je harmonogram. Ten předpokládá, že se s vypínáním začne postupně někdy od listopadu 2019. Předpokládám, že by to mohlo být ukončeno někdy na podzim 2020. Čeští diváci by na konci roku 2020 už měli být všichni na nové technologii.

Ještě nás čeká schválení takzvané druhé digitální novely, která určí některé rozvojové plány pro DVB-T2, určí design sítí a určí mezinárodní koordinaci jejich jednotlivých částí.

HN: Objevují se obavy, že při přelaďování na přechodné sítě bude například v pohraničních oblastech docházet k interferencím se sítěmi našich sousedů. Nebo bude docházet k rušení sítěmi pro LTE. Jsou takové obavy oprávněné?

Přechod je složitá věc, ale dá se spočítat. Právě mezinárodní koordinace je velmi důležitá k tomu, aby k interferencím nedocházelo. Problémy by nastat neměly, ale samozřejmě je nedokážeme úplně vyloučit. Když se nějaké technické problémy objeví, budeme se snažit je vyřešit v co nejkratší době. Máme už zkušenosti z první digitalizace.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru