Alternativní taxislužba Uber bude od začátku října evidovat své tržby v EET. Povinnost se však bude týkat jen řidičů, kteří pro Uber začnou jezdit od tohoto data. Pro ty současné, kterých je v Česku zhruba dva tisíce, bude EET zatím dobrovolná. Firma se k tomu ve čtvrtek zavázala podpisem daňového memoranda.

Tržby už dnes elektronicky evidují například restaurace či obchody. Na rozdíl od nich však noví řidiči Uberu nebudou muset tisknout žádné účtenky ani mít elektronické pokladny. Řidič bude nadále posílat informace o tržbách centrále společnosti. Ta jediná bude mít elektronický terminál a údaje o tržbách bude posílat finanční správě. Zákazníkům navíc vystaví elektronickou účtenku, kterou cestujícímu pošle na účet v jeho aplikaci Uber.

Ministerstvo financí si tak chce otestovat, jak funguje kontrola těch, kteří netisknou papírovou účtenku. Už dnes je v zákoně o EET možnost, že zákazník dostane účtenku elektronicky, příliš se však nevyužívá.

Finanční správa získá o Uberu více informací než jen údaje o tržbách. Na konci ledna pošle společnost berním úředníkům složky všech svých řidičů, kde bude kromě jejich jmen, SPZ, tržeb i počet najetých kilometrů. Finanční správa si od toho slibuje, že bude mít větší přehled o tom, jestli šoféři dokládají skutečné jízdy a nekrátí daně.

Dohoda mezi ministerstvem financí a Uberem platí zatím na rok, případné rozšíření povinnosti firma podle generálního ředitele společnosti pro střední a východní Evropu Alexeie Stakha zváží podle fungování současné dohody.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) by memorandum mělo rozptýlit obavy, že stát nedokáže regulovat sdílenou ekonomiku. Podle ní je současná legislativa dostačující k tomu, aby stát mohl kontrolovat i tyto služby. "Chyběly nám k tomu informace, které nám teď společnost Uber poskytne," řekla. Dohoda by se zároveň podle ministryně měla stát základním kamenem pro kontrolu dalších společností fungujících na podobné bázi.

Podle ministerstva by zavedení EET u Uberu mělo také uklidnit současné spory taxikářů se společností, Uber se totiž k EET zavázal dobrovolně. Taxikáři zatím své tržby elektronicky evidovat nemusí. Změnit by to však měla novela zákona o elektronické evidenci tržeb, kterou v současnosti projednávají poslanci. 

Novela počítá se spuštěním třetí a čtvrté vlny EET zhruba v polovině příštího roku. Kromě advokátů nebo řemeslníků by povinnost elektronicky evidovat tržby dopadla i na taxikáře a další provozovatele osobní přepravy. V té chvíli by tak EET museli začít používat i řidiči Uberu, kteří se nyní zapojí jen dobrovolně.

"Krok ministerstva financí je určitě správný, otázkou je, jestli to Uber bude myslet vážně a jak to bude celé fungovat. Pokud nebudou mít EET přímo řidiči a tržby bude přiznávat pouze společnost Uber, tak ze zkušenosti z ciziny se ví, že přiznávají sotva polovinu tržeb," řekl předseda Asociace koncesionářů v taxislužbě Daniel Tarljovski.

Služby Uberu v Praze využívá podle informací firmy 300 tisíc lidí, což znamená nárůst počtu zákazníků za poslední rok o 60 procent.