Čtvrteční vstup kanadského výrobce léčebného konopí Tilray na americkou burzu Nasdaq se vydařil. Firma získala vstupem na burzu 153 milionů dolarů, které hodlá použít pro expanzi na další trhy. Kanadské Tilray se před několika lety jako první severoamerické firmě podařilo prosadit v Evropě. Léčebné konopí dodává i na český trh.

Tilray je první firma svého druhu na v USA, která při vstupu na burzu (IPO) prodala minoritní podíl odpovídající zhruba 12 procentům při ceně 17 dolarů za akcii. Během prvního dne obchodování tržní hodnota cenných papírů firmy stoupla téměř o třetinu na 22,39 dolaru za kus. Růst tržní hodnoty firmy pokračoval i v pátek, kdy se cena akcie vyšplhala na 28,86 dolaru v čase před uzavřením burzy. V pondělí se vyhoupla až na 33 dolarů za kus.

Tilray dosud patřila pod investiční společnost Privateer Holdings, která vznikla před osmi lety. K investicím do byznysu s léčebným a rekreačním konopím přistupuje jako startupová firma. Kromě Tilray je součástí holdingu výrobce doplňků či konopné kosmetiky Marley Natural využívající brand zesnulého reggae hudebníka Boba Marleyho. Do holdingu také patří vydavatelství zaměřené na informace o trhu s léčebným konopím Leafly.

Jedním z investorů do Privateer Holdingu je od roku 2015 americký podnikatel Peter Thiel, spoluzakladatel platebního portálu PayPal a jeden z prvních investorů do Facebooku. Letos v lednu získal Privateer Holdings další investory, jejichž jména ale společnost nezveřejnila. Pouze uvedla, že jde o "ultra bohaté jednotlivce, fondy spravující peníze movitých rodin, takzvané family office, a další finanční instituce."

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak jsou kanadské konopné firmy spojené s Českem.
  • Kdo v Česku na tom může vydělat.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se