Internetové stránky na stahování hudby a dalších souborů Hellspy a Hellshare musí přestat vyplácet odměny svým uživatelům. Minulý týden jim to přikázal Městský soud v Praze v nepravomocném rozsudku. Nahrávání a vyhledávání obsahu je nadále možné. Servery provozují české firmy firmy I&Q Group a Hellspy SE, které jsou provázané svými jednateli. Své služby provozují v Česku, Polsku a na Slovensku. 

Obě webové stránky poskytují svým uživatelům prostor pro nahrávání a stahování souborů. Služby jsou bezplatné, ale uživatelé mají možnost nakoupit si kredity, které jim umožňují například stažení více souborů současně. Za každé stažení souboru získá uživatel, který ho nahrál, další kredity. Tyto kredity mu následně provozovatelé vymění za peníze.

Hudebním vydavatelům vadí právě finanční odměna, kterou uživatelé za sdílení obsahu získávají přes výplatu kreditů. "Provozovatelé těchto služeb se snaží docílit co nejvyšší stahovanosti a přitažlivosti služby bez ohledu na nelegálnost zdroje, to není v souladu s férovou soutěží," řekl HN Leoš Bednář, zástupce České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI). ČNS IFPI je pobočkou mezinárodní organizace, která zastupuje zájmy hudebního průmyslu, především vydavatelů.

Bednář dále v rozhovoru pro HN podotkl, že "rozhodnutí soudu je především vzkazem pro uploadery, kteří vydělávají na stahovanosti obsahu".

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč české servery na sdílení souborů stále fungují, i když je na nich často nahrán nelegální obsah?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se