Studijní pobyt v Turecku se pro české studenty stal několikaměsíční dovolenou zdarma. Téměř vše je zde výrazně levnější a z kapesného, které dostávají od školy, tak pokryjí bez problémů veškeré náklady a ještě pár tisíc našetří. Například sklenice Pepsi v tuzemské restauraci vyjde na 28 korun, v Turecku stojí 15 korun.
Dovolená v Turecku tak může být pro Čechy levnější než na Slovensku. Rozdíl cen tamního zboží a služeb je tak vysoký, že při delším pobytu vyrovná i cenu letenek do Turecka. Zatímco v Česku a na Slovensku si lze koupit za tisícikorunu téměř to stejné, v Turecku stačí na stejné zboží jen 550 korun.
Hospodářské noviny se proto rozhodly zmapovat sílu koruny ve 120 zemích světa. Kromě cen je v mapě zohledněna i bezpečnost v daných zemích, neboť není rozumné cestovat do sice levných, ale nebezpečných oblastí.
Na prvním místě v žebříčku pro Čechy nejdražších zemí se umístil Island. Na tomto ostrově má česká tisícikoruna hodnotu pouhých 416 korun. Jinak řečeno, k tomu, aby si český turista koupil to, co v Česku vyjde na tisíc korun, potřebuje na Islandu 2400 korun. Již zmíněná sklenice Pepsi stojí v islandské restauraci 60 korun.
Co se dočtete dál
- Dále se dozvíte, kde má česká koruna ze 120 analyzovaných zemí největší sílu.
- Data v článku vám řeknou, zda je lepší dovolená v Malajsii, Řecku, nebo Ománu. A že všechny mohou finančně vyjít i stejně.
- Které země jsou levné a zároveň bezpečné?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.