Čím dál méně Američanů považuje svobodný trh a kapitalismus za nejlepší způsob uspořádání společnosti. Mezi mladými lidmi roste podpora levicových postojů všeho druhu. Spojnicí ale zůstává láska k vlastní zemi – patriotismus.

Od roku 2008, kdy se rozhořela největší ekonomická krize západního světa v novém miléniu, vzrůstá četnost debat na veřejnosti i v soukromí o tom, že kapitalismu a svobodnému trhu, jak je známe, hrozí záhuba.

Samozřejmě řeči se vedou a voda plyne. Lidé spolu hovoří o ledasčem. Nicméně hovory na téma, že vše je a zůstane naprosto v pohodě, probíhají, alespoň se to tak jeví, zřídka a obsahově už nejsou tím, čím bývaly. Na pokles popularity kapitalismu ukázal už před osmi lety průzkum agentury GlobeScan. Ten sledoval, jaký postoj ke kapitalismu a volnému trhu zaujímají lidé v celkem 25 zemích. Svobodný trh tehdy za nejlepší způsob uspořádání společnosti považovalo pouze 59 procent Američanů. V roce 2002 v podobném průzkumu přitom tentýž názor zastávalo 80 procent obyvatel USA.

Ohledně míry spokojenosti s kapitalismem a svobodným trhem na tom byly v roce 2010 lépe než USA země jako Německo (68 procent) a Brazílie (67 procent). Paradoxně kapitalismus je populární také v Číně, ve které sice neexistují svobodné volby, ale vládnoucí komunistická strana zavedla svobodný konkurenční trh ve většině odvětví hospodářství. Podle studie GlobeScan více Číňanů (67 procent) než Američanů nemělo v roce 2010 problém s kapitalismem a svobodným trhem.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč jsou pravicově smýšlející Američané nervózní ze současného trendu.
  • Co si mladí Američané ve skutečnosti představují pod pojmem socialismus.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se