Skupina PPF ve čtvrtek zveřejnila nejsledovanější výroční zprávu z českých firem. Ta je zajímavá tím, že jde o jediné místo, kde se objeví aktuální fotka nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Zatímco v minulých letech se dotýkala třeba sportovních zálib a koníčků jednotlivých členů vedení, nebo jejich oblíbených předmětů, v letošním roce se PPF vydala cestou portrétů od fotografa Salima Issy.

"V letošní výroční zprávě PPF jsou lidé z vedení Skupiny zachyceni v rámci umělecké nadsázky na fotografiích v trochu temném tónu. Skupina PPF však nemá důvod dívat se do budoucnosti v černém. Naopak," píše Kellner v úvodním slovu. Ke každé fotografii je doplněna zkratka jména či přezdívka - u Kellnera jde o PK, další minoritní akcionáři Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart mají zkratky LB a JP, finanční ředitelka Kateřina Jirásková KJI a Vladimír Mlynář zase MLY.

Skupina PPF měla v loňském roce čistý zisk 642 milionů eur (asi 16,5 miliardy korun). Je to o 9,1 miliardy korun méně než v rekordním roce 2016, kdy vydělala 25,6 miliardy korun. Tehdy ale více než třetinu zisku tvořily jednorázové operace.

Objem majetku, který skupina spravuje po celém světě, vzrostl o 41 procent na celkem 38 miliard eur (973 miliard korun). "PPF je dnes skupina podnikající v 22 zemích na třech kontinentech. Zaměstnáváme 170 tisíc lidí a v zemích, v nichž působíme, odvádíme miliardy na daních," uvedl Petr Kellner ve výroční zprávě.

"Profitabilita všech klíčových aktiv splnila naše očekávání napříč sektory spotřebitelského financování, bankovnictví, telekomunikací i nemovitostí. K růstu objemu aktiv pak přispěly především asijské země Home Creditu. Dlouhodobě úspěšnou strategii teritoriální i oborové diverzifikace jsme dále podpořili novými akvizicemi, a to jak v sektoru e-commerce, tak ve strojírenství," komentovala výsledky finanční ředitelka skupiny PPF Kateřina Jirásková.

Největší a nejcennější společností v portfoliu PPF je největší světová úvěrová firma Home Credit. "Téměř třicet milionů klientů po celém světě, od Prahy přes Moskvu, Peking až do USA, mluví samo za sebe. V Číně se nám úspěšně dařilo udržet růst a vyrovnávat se s novou regulací celého sektoru spotřebitelského financování," říká Kellner. Home Credit ovšem v prvním čtvrtletí letošního roku na čínském trhu prodělal asi 2,3 miliardy korun.

"Výsledky Home Creditu v prvních třech měsících odpovídají našim očekáváním s tím, jak naplňujeme naši strategii napříč zeměmi, kde působíme, a speciálně v oblasti on-line služeb. V Rusku, Vietnamu a Kazachstánu pokračovaly dobré výsledky z roku 2017. V Indonésii, na Filipínách a v Indii jsme posílili tržní podíl díky on-line prodejům a lokálním partnerstvím," uvedl Jiří Šmejc, šéf společnosti Home Credit a její minoritní akcionář.

Druhou klíčovou oblastí PPF se definitivně staly telekomunikace. "Kromě majoritního podílu v české O2 (jejíž dcerou je slovenská O2) rozvíjíme naši infrastrukturní společnost Cetin, která rozsáhlými investicemi 'zrychluje Česko'," píše ve zprávě Kellner. Kromě toho začala PPF rozšiřovat své telekomunikační portfolio i nákupem středoevropských a východoevropských telekomunikačních firem, které původně patřily norskému Telenoru. Za mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku zaplatí 2,8 miliardy eur (téměř 72 miliard korun). Obchod v pondělí schválila i Evropská komise.

PPF nadále výrazně investuje i do oblasti e-commerce, když získala 40procentní podíl v druhém největším tuzemském e-shopu Mall.cz a ve srovnávači cen Heureka a dále rozvíjí projekt clearingové banky Clear bank ve Velké Británii a projektu Culture trip.

Další významnou oblastí Kellnerova zájmu jsou biotechnologie, které rozvíjí přes společnost Sotio. Ta vyvíjí hlavně léky na rakovinu vaječníků, prostaty či plic a celkem už běží jedenáct klinických studií jejích přípravků.

Koncem loňského roku se skupina PPF stala trochu překvapivě vlastníkem tuzemské Škody Transportation, kterou pod nosem vyfoukla dalšímu miliardáři Danielu Křetínskému, který je partnerem Kellnerovy dcery Anny, přední české reprezentantky v parkurovém skákání.

"Tato nejvýznamnější česká strojírenská společnost s více než 150letou historií je předním středoevropským výrobcem kolejových vozidel, a představuje tak po mnoha letech něco jako návrat PPF do strojírenského průmyslu," uzavírá úvodní slovo Kellner, který prostřednictvím vlastní nadace dává každoročně významné částky na charitu a dobročinnost - v loňském roce šlo téměř o čtvrt miliardy korun.

Petr Kellner je největším akcionářem PPF, když ve firmě drží podíl 98,92 procenta. Rovnocenné podíly ve výši 0,54 mají další akcionáři - Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieursart. V portfoliu PPF je zahrnuta řada firem - úvěrová společnost Home Credit, biotechnologická firma Sotio vyvíjející léky proti rakovině, PPF Banka a Air Bank, dále telekomunikační společnost Cetin a operátor O2. PPF vlastní i firmy z odvětví energetiky, zemědělství. Působí v Evropě, Rusku, Asii a USA.