V úterý večer se před pražskou budovou Státního fondu pro rozvoj bydlení začali řadit první lidé, kteří si chtěli zažádat o státní půjčku na bydlení – zvýhodněný úvěr pro mladé, kterým mohou financovat pořízení nového bydlení. Termín pro podávání žádostí začínal až ve středu ráno. Dotyční žadatelé se tak báli, aby je někdo nepředběhl a jejich snaha nevyšla vniveč. Fond měl mít na půjčky k dispozici jen 650 milionů korun, což je zlomek toho, co každý rok půjčí na hypotékách komerční banky. Zároveň je ale poskytuje o poznání výhodněji. O tom, kdo půjčku od státu dostane, tak rozhodoval i termín podání.

Nakonec ale žadatelé tolik spěchat nemuseli. K pátečnímu odpoledni, kdy se příjem žádostí pro tento týden uzavřel, dorazilo na fond celkem 320 žádostí. Celková vyžádaná částka pak činí 371 milionů korun, tedy lehce přes polovinu celého rozpočtu. "Vzhledem k vlně dotazů, která probíhala celé léto, jsme očekávali větší nápor," přiznává mluvčí fondu Karolína Smetanová.

Skutečnost, že reálný zájem byl nakonec nižší, může být podle ní způsoben i tím, že pro podání žádostí je třeba získat hned několik dokumentů a potvrzení. Není třeba možné žádat o půjčku na stavbu domu na pozemku, který se nachází v záplavové zóně. Termín tak pravděpodobně všichni potenciální zájemci nestihli. "Myslím, že když došlo na lámání chleba a lidé si začali uvědomovat, co vše je nutné doložit, tak se ukázalo, že třeba špatně odhadli časovou náročnost," tvrdí Smetanová.

Související

V celkovém počtu žádostí podle odhadů převažují žádosti o výstavbu rodinného domu. V jejich rámci mohou lidé žádat až o 2 miliony korun. Druhou nejčastější volbou by měly být modernizace, na něž si mohou mladí lidé vyžádat maximálně tři sta tisíc korun.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru