Skupina PPF miliardáře Petra Kellnera posiluje ve vývoji léčiv na rakovinu prostaty. Ve čtvrtek oznámila dokončení akvizice francouzské společnosti Cytune Pharma, která vyrábí látku na onkologická onemocnění. Ta nyní přejde pod Sotio, které investiční skupina také vlastní a jež vyvíjí protinádorové léky i v Česku. Kolik PPF dala za biotechnologickou firmu, kam vstoupila poprvé před třemi lety, ale strany nezveřejnily.

"Z dokončení akvizice máme velkou radost. Společnosti Cytune Pharma a SOTIO v posledních letech úzce a velmi úspěšně spolupracovaly a nyní se těšíme, že v horizontu několika měsíců zahájíme první klinická hodnocení produktu SO-C101," říká Radek Špíšek, generální ředitel Sotia.

Cytune Pharma vyvíjí na základě výzkumů státního vědeckého institutu Inserm a Univerzity v Nantes přípravek, který posiluje imunitu proti rakovinným buňkám. SO-C101 (dříve pojmenovaný RLI-15) je zjednodušeně řečeno umělá bílkovina, která stimuluje a množí dva typy buněk, jež jsou pro imunitu při boji s nádorem důležité - jedná se o T-lymfocyty a NK buňky. Podle Sotia je léčba touto látkou zcela nový imunoterapeutický přístup. "Přípravek specificky stimuluje protinádorovou imunitní odpověď, aniž by aktivoval jiné mechanismy imunitní reakce, které měly dříve u podobných látek významné nežádoucí účinky," doplňuje Richard Kapsa, mluvčí Sotia. Dosavadní testy na myších ukázaly, že společně s další léčbou dokázala látka vymýtit nádor prostaty u 70 procent testovaných myší a pozitivní výsledky měla také při zkoušení na opicích. Sotio vidí její potenciál i při léčbě dalších onkologických onemocnění.

Akvizicí tak Sotio získalo další zajímavou látku do svého portfolia. Dokončení nákupu také znamená, že jeho další vývoj bude řízen přímo z Prahy. Podle Špíška bude léčivo SO-C101 stěžejní produkt, hned vedle dalších přípravků, které firma vyvíjí. "Důležité je proto, že půjde o druhý program, který Sotio dostane do fáze testování na lidech. Látka má navíc velký potenciál při kombinaci s již existujícími léky," uvádí šéf Sotia. Klinické zkoušky, tedy testování na lidech, přitom Cytune Pharma chystala už na rok 2017. Nakonec ale tento důležitý krok musela posunout. "Bylo potřeba optimalizovat výrobu," vysvětluje Kapsa. Klinické testy by tedy měly začít na začátku příštího roku. V první fázi, která potrvá asi dva roky, se látka bude testovat na pacientech v nemocnicích ve Francii, Španělsku, Velké Británii a USA. Pokud pak bude vše v pořádku, Sotio plánuje další fáze testů i v Česku.

Podle Davida Becharda, prezidenta a provozního ředitele Cytune Pharma, pomohou spojení se Sotiem i peníze od PPF urychlit vývoje léčiva. Skupina by měla do této fáze testování investovat v řádu milionů dolarů.

Sotio, hlavní kůň PPF v biotechnologiích, je ve svém výzkumu nejdál s léčivem na rakovinu prostaty. U něj zahájilo třetí fázi testování na lidech před čtyřmi lety a dokončit by ji mohlo v roce 2021. Klinické zkoušky už provádí také u přípravku k léčbě rakoviny plic. Letos v březnu firma navíc získala pro svou látku proti nádorům vaječníků status léku na vzácné onemocnění od Evropské lékové agentury. Díky tomu může rovněž urychlit její testování. Laboratoře má Sotio kromě Prahy také v Číně, zastoupení pak i v Rusku a USA.

Skupina PPF se v oblasti biotechnologií zaměřuje hlavně na firmy, jež vyvíjí onkologické léky. Podíl má také ve společnosti OriBase Pharma. V oblasti klinického vývoje je součástí skupiny organizace Accord Research.

Skupina PPF se v oblasti biotechnologií zaměřuje hlavně na firmy, které vyvíjí onkologické léky. Podíl má ve švýcarských společnostech NBE-Therapeutics a Cellestia Biotech, které spolupracují se Sotiem na vývoji léčiv na nádorová onemocnění. Sotio dříve spolupracovalo i se společností OriBase Pharma, výzkum byl ale přerušen, protože výsledky nenaplnily očekávání. V oblasti klinického vývoje je součástí skupiny organizace Accord Research. Firma spolupracuje i s německýcm LDC a Institutem Maxe Plancka na vývoji přípravků zaměřených na metabolismus nádorových buněk.