Letecký dopravce Ryanair od letní sezony příštího roku spustí z Prahy 15 nových linek. Irská společnost čeká, že díky tomu přepraví až 2,1 milionu cestujících ročně a navýší svůj provoz o 23 procent. Dopravce to ve středu oznámil na tiskové konferenci.

Ryanair tak bude nabízet z Prahy celkem 30 pravidelných linek.

Nejvýrazněji navýší irský dopravce své spojení z Prahy do Itálie, kde přibudou čtyři nové destinace. Konkrétně jde o Pescaru (lety dvakrát týdně), Bari (dvakrát týdně), Pisu (třikrát týdně) a Benátky (čtyřikrát týdně). Další nové linky zamíří do Ammánu (dvakrát týdně), Billundu (třikrát týdně), Bournemouthu (dvakrát týdně), Kodaně (denně), Göteborgu (dvakrát týdně), Marrákeše (dvakrát týdně), Marseille (dvakrát týdně), Rigy (třikrát týdně), Paříže (třikrát týdně), Stockholmu (třikrát týdně) a Zadaru (dvakrát týdně).

Předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř uvítal zejména nová spojení do Billundu, Bournemouthu, Pescary a Zadaru, kam dosud Praha přímé spojení neměla. "Spolu s dříve oznámenými novinkami do Ammánu a Marrákeše tak společnost Ryanair významně rozšiřuje možnosti přímých letů pro české cestující," dodal.

Společnost také do Prahy přiveze další dvě letadla pro svou místní flotilu. Podle obchodního ředitele společnosti Davida O’Briana jde o investici 200 milionů dolarů (4,35 miliardy korun). Celkem tak společnost bude mít v Praze čtyři stroje.

Dopravce již zahájil prodej letenek na nové linky, pro duben 2019 jejich ceny začínají na akčních 529 korunách. Akční letenky si mohou cestující zarezervovat do letošního 28. září.

Ryanair je jeden z největších nízkonákladových dopravců na světe. Létá do desítek zemí. V loňském roce přepravil zhruba 130 milionů cestujících. V červenci firma uvedla, že za fiskální rok do konce března 2019 očekává zvýšení počtu cestujících o sedm procent na 139 milionů a v dalším roce o devět procent na 152 milionů.

Letiště Praha odbavilo v prvním pololetí více než 7,43 milionu cestujících, meziročně o deset procent více. Letiště tak zatím naplňuje prognózy z počátku roku, podle kterých by za celý rok mělo odbavit rekordních 17 milionů cestujících.