Moje děti tvrdí, že je to známá věc, avšak já o tom donedávna neměl tušení. Podobně jako Elon Musk. O čem? Že číslo 420 je v určitých kruzích rozšířeným "kódem" pro kouření marihuany.

O tom, proč zrovna 420, se vedou diskuse. Podle některých teorií šlo o číslo kalifornského paragrafu, který před legalizací marihuany její kouření postihoval, případně o kód, kterým se o tomto někdejším trestném činu rádiem informovali policisté v San Francisku. Ale obojí jsou jen legendy.

Pravdě se prý nejvíc blíží verze, že vše začalo jednoho dne v roce 1971, kdy se skupina kalifornských středoškoláků rozhodla vypátrat utajované marihuanové pole. Sešli se ve 4:20 odpoledne. Číslo jim uvázlo v paměti a k jeho rozšíření přispěli i členové skupiny Grateful Dead, kteří patřili do okruhu jejich kamarádů.

Skvělá story! A jak to souvisí s Elonem Muskem? Nepochybně víte o tweetu, ve kterém šéf automobilky Tesla oznámil, že uvažuje o stažení akcií firmy z burzy a že v takovém případě nabídne akcionářům… ano, 420 dolarů za jednu akcii. O pár týdnů později pak napsal, že si to rozmyslel a že Tesla na burze zůstane.

Jak známo, tento a další tweety Elona Muska rozhoupaly cenu akcií a vyvolaly protesty investorů, následně pak i vyšetřování Komise pro kontrolu cenných papírů. Hlavním problémem byla právě ona zmíněná cena, za kterou by se akcie vykupovaly. A tím jsme u čísla 420. Musk se hájil tím, že se o významu tohoto čísla v marihuanové komunitě dozvěděl teprve nedávno, a myslel si, že to jeho přítelkyni bude připadat vtipné. "Což nepochybně není nejlepší způsob, jak stanovit cenu," napsali vyšetřovatelé.

Je to mimořádně vtipné. Zvlášť v kontextu toho, že Musk před pár týdny kouřil marihuanu veřejně. To když si jednou "zatáhl" z cigarety, kterou mu nabídl komik Joe Rogan během jejich skoro tříhodinového rozhovoru. Fotku známého byznysmena, částečně zahaleného v marihuanovém kouři, zveřejnila média asi všude na světě. Přitom žádným zkušeným kuřákem není. Do zmíněného rozhovoru trávu podle svých slov "skoro nikdy" nekouřil a dodal, že si ne­myslí, že by to "pomáhalo pracovní výkonnosti". Právě příliš velká zátěž se uvádí jako jeden z důvodů, proč se v poslední době chová Elon Musk "divně".

Tlak na něj je ohromný, v podstatě řídí čtyři společnosti a ta nejviditelnější z nich, Tesla, se stále potýká s problémy. Hlavně svými vlastními, ale i tím, že čelí čím dál větší konkurenci. Na jedné straně to jsou probouzející se tradiční automobilky, zejména německé, na straně druhé pak noví výrobci z Číny.

Když Elon Musk tweetoval své úvahy o stažení Tesly z burzy, prý pod vlivem marihuany nebyl. A ani jiných drog. Ale na jeho úsudku mohla "zapracovat" sedativa. Že je bere, přiznal Musk v rozhovoru s New York Times s tím, že je to způsob, jak "přežít" 120hodinové pracovní týdny.

"Srážka" s Komisí pro kontrolu cenných papírů mohla být pro Teslu fatální a pro jejího šéfa hodně nepříjemná, ale oba ji nakonec přežili, byť "se ztrátou květinky".

Pokuta 20 milionů dolarů pro Muska a dalších 20 mi­lionů pro Teslu je sice vysoká, ale ne likvidační. A odchod z čela správní rady asi taky není příjemný. Ale pro Muska je důležité, že bude moci Teslu dál řídit jako výkonný šéf.

Mnozí verdikt kritizují a je zjevné, že by rádi viděli Muska, jak se škvaří ve vlastní šťávě. Od komise je tato kauza ukázkou, jak instituce tohoto typu mají fungovat. Vyšetřovatelé zareagovali rychle a rázně. Ale nenechali se unést svou mocí a na úplném odchodu Muska z Tesly ne­trvali. Je zřejmé, že to by společnost a její investory v důsledku poškodilo víc než všechny tweety světa dohromady.

Pro nás ostatní je skvělé, že Musk pokračuje a jeho největší protivník zůstává stále stejný. Totiž on sám. Jsme diváky strhujícího příběhu muže, který je geniálním vizionářem i protivným narcisem v jedné osobě, a to, který z nich vyhraje, ovlivní do určité míry i budoucnost nás všech.

Související