Desetitisíce lidí v Česku zatížených dluhy čekají na mírnější pravidla pro insolvence. Teď to vypadá, že alespoň podnikatelé v jejich řadách se díky Evropské unii dočkají.
Evropští lídři totiž plánují sjednotit pravidla pro restrukturalizace podniků nebo oddlužení lidí, kterým se nedařilo v podnikání. Ve všech zemích unie by nově mělo platit, že zkrachovalí podnikatelé se budou moci zbavit všech svých dluhů nejpozději do tří let od vyhlášení úpadku. Pokud budou po tuto dobu poctivě splácet vše, co mohou, dluh se jim smaže. Platí to i v případě, že věřitelům nevrátí nic z půjčené částky. Vlády jednotlivých zemí by navíc měly získat možnost rozšířit toto pravidlo i na dlužníky nepodnikatele. Jedním z cílů je donutit věřitele, aby pečlivěji zvažovali, komu půjčí.
Pokud evropská pravidla projdou, Česko se jim bude muset přizpůsobit. HN to potvrdil náměstek ministra spravedlnosti Michal Franěk. "Směrnice je nyní v pokročilé fázi vyjednávání. Donutí nás zabývat se koncepty, které by nás v tuto chvíli ani nenapadly," řekl náměstek.
Česká republika v jednání s ostatními zeměmi tento vůči věřitelům "nespravedlivý přístup" nepodporuje. "Považujeme to vůči dlužníkům za příliš vstřícné," doplnil Franěk k českému postoji. Uvedl, že Česko chce doplnit podmínku, aby členské státy "mohly brát ohled na zájmy věřitelů". To umožní, že si země mohou samy upravit detaily toho, za jakých okolností povolí úplné oddlužení zkrachovalým podnikatelům.
Co se dočtete dál
- Bude moci Česká republika chystaný předpis zablokovat?
- Proč v současnosti hnutí ANO ve sněmovně prosazuje návrh Patrika Nachera, podle kterého musí dlužník splatit alespoň třicet procent dluhů?
- A jak tento návrh hodnotí odborníci?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.